CCTVGRAM

انتخاب میکروفون مناسب برای دوربین مداربسته

انتخاب میکروفون مناسب برای دوربین مداربسته

همکاران عزیز دقت داشته باشید در انتخاب میکروفون مناسب برای دوربین مداربسته پارامتر هایی است که باید به آن در محیط نصب میکروفون توجه کنید.

از کجا بدانیم کدام میکروفون بهتر است؟ قطعا نمی توانیم نسبت به ظاهر آن ها انتخاب کنیم.

انتخاب میکروفون وابسته به پارامتر هاییست که میخواهید میکروفون را در آن محیط نصب کنید.

تمام این عوامل باعث می شود تصمیم بگیرید که میکروفون مناسب خود را انتخاب کنید.

بیش از 20 مورد میکروفون در بازار ایران وجود دارد و در بازار جهانی نیز خیلی بیشتر موجود است.

هر کدام از این میکروفون ها قیمت و قابلیت های مختلفی دارند. دلیل تفاوت قیمت های آن ها نیز همین پارامتر ها می باشد.

به عنوان مثال ممکن است در میکروفونی مداری برای فیلتر صداهای اضافی وجود داشته باشد یا این که تعداد میکروفون های داخلی آن بیشتر باشد.

 

انواع میکروفون جهت استفاده :

همان طور که در تصویر مشاهده می کنید این یک میکروفون باکسی است که از 4 میکروفون تشکیل شده است. یعنی روی هر ضلع آن یک میکروفون نصب شده است.

این میکروفون دوربین گیرنده گیری بیشتری دارد ، پس در محیط هایی که مساحت های بیشتری دارند کاربرد دارد.

یا می توان از همان میکروفون معمولی که یک تک میکروفون است استفاده کرد. با این تفاوت که مداری روی آن کار شده است که صدا های اضافی را فیلتر می کند.

میکروفون زغالی نیز جهت استفاده شما وجود دارد.

پس میکروفون اگر ارزان باشد یا آن چیزی که میخواهیم نباشد ، بعد ها در شنیدن صدا دچار مشکل می شویم یا بعد از مدتی به علت آسیب پذیری بالایی که دارد خود میکروفون خراب می شود و شما فقط صدای سوت و نویز را می شنوید.

همچنین میکروفون هایی هم وجود دارد که قیمت آن به میلیون می رسد. به عنوان مثال میکروفون نشان داده شده در ویدیو بالا ممکن است 700 هزار تومان یا یک میلیون تومان قیمت داشته باشد. همان طور که متوجه شدید تفاوت های آن ها در ساختارشان می باشند.

مهم ترین پارامتر هایی که باید در انتخاب میکروفون مناسب برای دوربین مداربسته در نظر بگیریم همان دیتا شیت فنی آن هاست.

دیتا شیت فنی آن ها به ما کمک می کند که بفهمیم بازه فرکانسی آن ها چقدر است.

ساده ترین مشخصه های فنی برای میکروفون

ساده ترین مشخصه های فنی برای میکروفون ها 3 تا پارامتر است که به ترتیب

که این پارامتر ها را می توانیم از خود فروشنده سوال کنیم. اگر خود میکروفون معتبر باشد باید یک دیتا شیت داشته باشد و اطلاعات آن را در اختیار شما می گذارند.

 

امپدانس

به صورت کلی هر چقدر امپدانس پایین تر باشد میتوانید کابل بلند تری به میکروفون وصل کنید (امپدانس پایین تر= استفاده ازکابل بلند تر).

به عنوان مثال برای جاهایی که دوربین جای دیگر است و می خواهید میکروفون را به جای دیگری ببرید ، این موضوع را در نظر بگیرید که بین امپدانس 600 و 1000 ، آن میکروفونی که امپدانس 1000 را دارد مقاومت بیشتری دارد و نمی توانید به آن کابل بلندی وصل کنید.

 

فرکانس در میکروفون دوربین

همان طور که می دانید محدوده شنوایی انسان بین 20 تا 20 کیلوهرتز می باشد ، اما تمام میکروفون ها این گونه نیستند.

بعضی از آن ها 20 تا 20 کیلو هرتز فرکانس را دریافت می کنند ولی بعضی از آن ها در بازه محدود تری هستند یعنی صدا های خیلی ریز ، سوت یا حتی صدا های خیلی بم را هم نمی شنوند.

بعنوان مثال میکروفونی که در تصویر مشاهده می کنید برای مکان هایی استفاده می شود که صدای همهمه زیاد است و می خواهیم بخش خاصی از صدا ها را بشنویم.

یا اگر میکروفونی داشته باشید که بخواهد بازه فرکانسی 20 تا 20 کیلوهرتز را بگیرد ، باید دقت کنید که این میکروفون برای فضای بسته استفاده می شود.

به عنوان مثال برای مکان هایی که میکروفون بتواند صدا های خیلی آروم را هم بشنود.

اگر برعکس این میکروفون را بیرون و در همهمه نصب کنیم ، صدایی را که باید بشنویم نمی شنویم.

 

مساحت قابل پوشش در انتخاب میکروفون مناسب برای دوربین مداربسته

مساحت قابل پوشش که بعضی ها از اصطلاحات نزدیک برد و دوربرد درباره آن استفاده می کنند به این معنیست که چه مساحتی را جهت شنود در بر میگیرد.

بعضی ها می گویند از 10 متر مربع تا 100 متر مربع می توانید نصب کنید. یا مصلا می توانید از 30 متر مربع تا 100 متر مربع آن را نصب کنید.

به این معنی که اگر بین فاصله 30 متر قرار گیرد ، ممکن است صدای با کیفیت به شما ندهد یعنی میکروفون ممکن است از منبع صدا به شعاع 30 متر فاصله داشته باشد.

 

 

توضیح مختصری درباره میکروفون های ذغالی

میکروفون های ذغالی از یک مخزن ذرات ذغال تشکیل شده است ، که این ذرات ذغال ممکن است به اشکال مختلف هندسی تهیه شود.

این میکروفون یکی از ساده ترین و ارزان ترین میکروفون های موجود در بازار می باشد

این میکروفون دوربین ذغالی دارای بازده با راندمان زیادی می باشد ، بنابراین بدون طبقات تقویت کننده می توان از آن استفاده نمود.

ولی در شرایط حرفه ای از آن استفاده نمی شود چون از نظر پهنای باند فرکانسی مطلوب نمی باشد ، به این معنی که پهنای باند آن وسیع نیست و کیفیت مطلوب و خوبی را دارا نمی باشد.

معایب میکروفون دوربین ذغالی

پهنای باند فرکانسی آن محدود است به این ترتیب که هم در فرکانس های بالا و هم در فرکانس های پایین محدودیت دارد.

پهنای باند فرکانسی این میکروفون ها  بین  HZ300 تا HZ 3500 نیز می باشد.

همین عرض باند نیز خطی نیست. منظور از خطی نبودن همان تغییرات سطح دامنه باند فرکانسی می باشد.

از این میکروفون در صنعت تلفن استفاده می شود چرا که در این جا ، فقط هدف ما رساندن پیام می باشد و کیفیت صدا برای ما مطرح نیست.

در انتها متوجه شدیم که در انتخاب میکروفون مناسب برای دوربین مداربسته 3 پارامتر امپدانس ، فرکانس و مساحت قابل پوشش بسیار مهم است و هنگام استفاده باید در نظر گرفته شود.

در صورت علاقه مندی به مشاهده ویدیو های آموزشی بیشتر و  شرکت در دوره های تخصصی آموزش ، نصب و راه اندازی دوربین های مداربسته کلیک کنید.

خروج از نسخه موبایل