CCTVGRAM

جدیدترین تکنولوژی های دوربین مداربسته

جدیدترین تکنولوژی دوربین مداربسته

جدیدترین تکنولوژی های دوربین مداربسته

امروزه استفاده از سیستم مداربسته به یکی از نیازهای اساسی و حیاتی برای تامین امنیت و پیشگیری از وقوع جرم در تمامی مکان‌ها می‌باشد. به همین دلیل روز به روز جدیدترین تکنولوژی های دوربین مداربسته به جهانیان ارائه می شود. ما در این مقاله به معرفی تک تک آن ها می پردازیم تا بیشتر در مورد این تکنولوژی‌ها اطلاعات داشته باشید.

با توجه به پیشرفت روز افزون تکنولوژی‌ها و فناوری‌ها در سیستم‌های مداربسته، نیاز است تا با جدیدترین تکنولوژی های دوربین مداربسته آشنا باشیم تا در انتخاب دوربین‌ها برای مکان مورد نظرمان دچار اشتباه و تردید نشویم.

 

1- تکنولوژی شمارش افراد (People counting)

از این ویژگی که یکی از جدیدترین تکنولوژی های دوربین مداربسته می باشد، می‌توانید در هر مکانی استفاده کنید و این امکان را به شما می‌دهد که یک ناحیه را مشخص کنید تا دوربین مداربسته افرادی که وارد و یا خارج می‌شوند را بشمارد، ویژگی شمارش افراد نه تنها برای انسان‌ها ، بلکه برای وسایل نقلیه نیز به کار می رود و این ویژگی  را دارد که به شما گزارش آماری نیز ارائه دهد.

تکنولوژی شمارش افراد (People counting) دوربین مداربسته

عملكرد اين نرم افزار بدين گونه است كه براي مثال كاربر يك خط فرضي را در ابتداي درب ورودي مكان مورد نظر خود تعريف مي‌كند، به طوري‌كه در صورت تردد افراد و عبور از خط مورد نظر و با کمک فناوری تشخیص حرکت (Motion Detection)، تکنولوژی شمارش افراد فعال شده و دوربین به واسطه‌ی الگوریتم‌هایی نرم افزاری قادر است خصوصیات افراد مثل پا ، شانه و سایر قسمت های بدن انسان را به وسیله‌ی تصاویری که دریافت می‌کند ، آنالیز کرده و به این ترتیب تعداد افراد که از منطقه مورد نظر عبور می‌کنند تشخیص داده و ثبت می‌کند.

 

2- تکنولوژی ورود و خروج به محدوده دوربین مداربسته ( Restricted Area

در این تکنولوژی شما می‌توانید یک منطقه یا محدوده ای را به عنوان محدوده غیر قابل ورود یا منطقه حساس مشخص و تعریف کنید و  زمانی که افراد یا سوژه ای وارد این محدوده شود، به شما اعلام شده و یا زنگ خطر به صدا در آید، از این تکنولوژی بیشتر در مکان هایی که نیاز به حساسیت بالایی است استفاده می‌شود.

 

3- تکنولوژی ضبط قسمتی از تصویر با کیفیت بالا (ROI)

با استفاده از این تکنولوژی شما می‌توانید، ضبط بخشی از تصاویر را با کیفیت بالا و مابقی تصویر را با کیفیت پایین تری داشته باشید، از این ویژگی که یکی از جدیدترین تکنولوژی های دوربین مداربسته است می‌توان در زمان کمبود میزان ظرفیت هارد دیسک و همچنین توجه بیشتر به منطقه مورد نظر استفاده کرد.

 

4- تکنولوژی عبور از خط تعیین شده (Line Crossing)

این فناوری به شما این امکان را می‌دهد تا بر روی تصویر دریافتی ، خطی مشخص کنید و در زمانی که سوژه نزدیک به این خط شود آژیر خطر به صدا در آید. از قابلیت عبور از خط در دوربین‌های مداربسته می‌توان در مواقعی استفاده نمود که لزوم کنترل تردد افراد در مکان مورد نظر وجود دارد، به عنوان مثال اتاقی را در نظر بگیرید که تنها اشخاص خاصی مجوز ورود به آن مکان را دارند. با استفاده از این قابلیت که یکی از جدیدترین تکنولوژی دوربین مداربسته است، با کشیدن خطی فرضی در ابتدای ورودی مکان مورد نظر و یا تعیین محدوده ای بسته و فعال کردن تنظیمات آلارم در هنگام عبور سوژه از خط فرضی،  آلارم به صدا در می آید.

عبور از خط تعیین شده (Line Crossing)

 

5- تکنولوژی دید در شب رنگی دوربین مداربسته (Starlight)

در حالت عادی، شب هنگام، دوربین‌ها، با استفاده از نور نامرئی مادون قرمز، تصویر سیاه و سفید از محیط نمایش می‌دهد، اما با استفاده فناوری استارلایت شما می‌توانید تصاویر شب را به صورت رنگی مشاهده کنید و نظارت دقیق تری را بر مکان خود داشته باشید

استارلایت جدیدترین تکنولوژی دوربین مداربسته با توجه به استفاده از نور مرئی که دارد، می‌تواند در یک محیط تاریک و یا محیطی که دارای حداقل میزان نور هست استفاده نمود و تصویری با وضوح بالا به شما ارائه دهد.

تکنولوژی استارلایت دوربین مداربسته

 

6- تکنولوژی نقشه گرمایی (Heat Map)

این قابلیت یک از جدیدترین تکنولوژی دوربین مداربسته می‌باشد با ارائه اطلاعات واضح تری از نحوه رفت و آمد و تردد مشتریان در بازه‌های زمانی مختلف راهکارهای بهتری را در نحوه مدیریت یک مجموعه در اختیار کاربر می‌گذارد.

با استفاده از این قابلیت که بیشتر در کسب و کارهای تجاری و فروشگاه‌ها کارایی دارد می‌توانید نقاط پر رفت و آمد و یا کم تردد مکان تجاری خود را مشخص نموده و بر طبق آمار به دست آمده استراتژی‌های مناسبی را جهت نحوه چیدمان و نوع کالای مورد نظر و نیز سایر عوامل مهم در افزایش فروش اتخاذ نمایید، به عنوان مثال زمانی که تردد مشتریان در یک نقطه خاص از فروشگاه افزایش می یابد، نقشه‌های گرمایی این مناطق را با رنگ‌های متفاوتی ارائه می‌کنند که نشان دهنده نحوه توزیع مشتریان و تراکم افراد در نقاط مختلف فروشگاه می‌باشد.

نکته: در تکنولوژی نقشه‌های گرمایی بر خلاف نام آن از هیچگونه اطلاعات مربوط به تغییرات گرمایی یا دما استفاده نمی‌شود.

 

امیدواریم با خواندن این مقاله با جدیدترین تکنولوژی های دوربین مداربسته آشنا شده باشید و در انتخاب دوربین‌ها به بهترین شکل عمل کنید.

 نویسنده: آرمین شناور
 منبع: CCTVGRAM
خروج از نسخه موبایل