CCTVGRAM

دید در شب دوربین مداربسته چیست؟

همه چیز در مورد دید در شب دوربین مداربسته

دید در شب دوربین مداربسته یکی از ارکان بسیار مهم و حیاتی است. تصور کنید در طول شب اتفاقی افتاده است و شما نیاز دارید تصویر واضحی از دوربین خود داشته باشید، شما با استفاده از این تکنولوژی تصویری تقریبا واضح را در طول شب و تاریکی خواهید داشت. امروزه این ویژگی در اکثر دوربین‌ها تعبیه شده است. در ادامه به بررسی دقیق و معرفی این تکنولوژی مهم می پردازیم.

 

دوربین مداربسته دید در شب چیست؟

دوربین‌هایی هستند که درارای LED هایی می باشند که اشعه مادون قرمز را منتقل می کنند، این اشعه برای چشم انسان قابل مشاهده نیست. ماتریس حساس این دوربین این تابش را تشخیص داده و در تاریکی تمام تصاویر را ضبط می کند. البته باید به این نکته توجه داشت که تصویر تک رنگ است، اما حتی حتی در یک اتاق تاریک هم تصاویر قابل مشاهده است و حتی می توانید چهره را تشخیص دهید.

نکته: جدیدا دوربین‌هایی روانه بازار شده است که تصاویر دبد در شب را به صورت رنگی ارائه می دهد. این دوربین را لو لوکس (lowlux) می‌نامند.

 

IR چیست؟

IR بردی است که وظیفه ارائه دید در شب در دوربین مداربسته را بر عهده دارد. ساختار برد دید در شب IR این گونه است که در یک طرف آن‌ LED و فوتوسل جهت تابش نور مادون قرمز و در طرف دیگر سوکت 12 ولت برق و سوکت IR کنترل وجود دارد.

 

عملکرد IR در دید در شب دوربین مداربسته

عملکرد برد IR به اینگونه است که نور مادون قرمز را در محیط ساطع می کند و دوربین مداربسته بازتاب محیطی را که بر اثر تابش نور مادون قرمز ایجاد شده است را دریافت می کند. این امر باعث می شود تصویر سیاه و سفید واضحی را از محیط دریافت کنیم.

 

پارامترهای مهم در انتخاب دوربین مداربسته دید در شب

1. محدوده تشخیص:

محدوده ای می باشد که شکل انسان به صورت واضح قابل مشاهده باشد. این محدوده بر اساس قدرت تابش LEDها و حساسیت برد تعیین می شود. شما باید بر اساس نیاز خود دوربینی را انتخاب کنید که محدوده تشخیص آن متناسب با محیط مورد نظر شما باشد.

 

2. طول موج تابش مادون قرمز:

تولید کنندگان، طول موج مادون قرمز را بعنوان یک قائده بر روی دوربین مشخص می کنند و نشان می دهند. طول موج مادون قرمز نباید به گونه ای باشد که چشم انسان قادر به دیدن آن باشد. طول موج باید بیشتر از 780 نانومتر باشد.

 

3. زاویه تابش نور:

با کاهش یا افزایش زاویه تابش نور مادون قرمز می توانید قدرت تشخیص دید در شب دوربین مداربسته را تنظیم کنید. بهترین گزینه این است که زاویه تابش نور یا زاویه دید دوربین مداربسته برابر باشد.

 

 نویسنده: عابد کاظمی
  منبع: CCTVGRAM
خروج از نسخه موبایل