• دی 13, 1399

.h_iframe-aparat_embed_frame{position:relative;}.h_iframe-aparat_embed_frame .ratio{display:block;width:100%;height:auto;}.h_iframe-aparat_embed_frame iframe{position:absolute;top:0;left:0;width:100%;height:100%;}

 تعمیرکار دوربین مداربسته شوید! در این مقاله قصد داریم شما را با اجزا(سنسور تصویر و برد آی آر) و سوالاتی آشنا کنیم که در زمینه تعمیرات دوربین مداربسته برای شما مفید خواهد بود.

 

بررسی چند سوال پرتکرار برای تعمیرکار دوربین مداربسته

یکی از پر تکرار‌ترین سوالاتی که برای تعمیرکار دوربین مداربسته در رابطه با کابل‌ها مطرح است. این است که چرا در کابل دوربین‌ها دو رشته سیم قرمز رنگ و یا دو رشته سیم به رنگ مشکی داریم؟

تعمیرکار دوربین مداربسته
تعمیرکار دوربین مداربسته

 

دو مصرف کننده اصلی

در پاسخ به سوال بالا ابتدا باید بدانیم که در دوربین‌های مداربسته چند مصرف کننده داریم. در دوربین‌ها، دو مصرف کننده وجود دارد:

  1. برد دوربین (main board)
  2. برد آی آر (IR board)

هر کدام از این بردها تغذیه متفاوتی از دیگری دارند و تغذیه دوربین هنگام وارد شدن به دوربین‌ها به دو قسمت تقسیم می‌شود. به همین علت در کابل های دوربین، دو رشته سیم به رنگ قرمز و دو رشته سیم به رنگ مشکی وجود دارد. که یک زوج رشته سیم قرمز و مشکی برای تغذیه برد اصلی و دیگری برای تغذیه برد آی آر استفاده می‌شود.

 

سنسورهای تصویر رایج در بازار

یکی دیگر از سوال های مطرح برای تعمیرکار دوربین مداربسته، این است که سنسورهای تصویر رایج در بازار کدامند. در ادامه به این سوال پاسخ خواهیم داد. سنسورهای تصویر تنها مختص به یک یا دو شرکت نیست و تعداد زیادی از کارخانجات تولید سنسور تصویر در جهان وجود دارند. شرکت ها و کارخانجات مختلف نیز با این کارخانجات تولید سنسور تصویر تعامل دارند و از سنسورهای تصویر متفاوتی استفاده می کنند.

در ادامه چند نمونه از سنسورهای تصویر مطرح در بازار را نام می‌بریم:

 

  1. شرکت سونی

یکی از برندهای مطرح سنسورهای تصویر، سونی است. برای شناخت سنسورهای تصویر،  باید به اسم آن توجه کرد. سنسور تصویر شرکت سونی معمولا با IMX شروع می‌شوند.

سنسور تصویر دوربین شرکت سونی
سنسور تصویر دوربین شرکت سونی

 

  1. شرکت omni vision

سنسور مطرح بعدی که در بازار یافت می‌شود که یک تعمیرکار دوربین مداربسته باید بداند و تعداد زیادی از آن در دوربین‌ها استفاده می شود، سنسورهای تصویر شرکت omni vision است. نام سنسور تصویر این شرکت با حروف ov شروع می شوند.

 

  1. شرکت smart sense:

سنسور تصویر دیگری که در بازار یافت می شود و قابل توجه می باشد، سنسورهای شرکت smart sense هستند. نام این نوع سنسورها با sc شروع می شوند. هنگامی که می گوییم نام سنسور با SC آغاز می شود به این معناست که نام سنسور از حرف SC و تعدادی رقم در کنار آن تشکیل شده است.

 

  1. سنسور تصویر SOI:

سنسور رایج دیگری که در بازار یافت می شود، SOI می باشد. این نوع سنسور تصویر دوربین مداربسته در ردیف های k مانند K02، K03 یا K05 و یا در ردیف F مانند F02 و F22 روانه بازار شده اند.

 

نکته‌ی قابل توجه برای تعمیرکار دوربین مداربسته

دقت داشته باشید که در بالا ما به معرفی انواع سنسورها صحبت کردیم. درباره‌ی انواع چیپ ها صحبتی نکردیم چرا که چیپ‌ها نیز انواع متعددی دارد.

 

نحوه ی اتصال برد آی آر به برد اصلی دوربین مداربسته

یکی دیگر از سوال های پرتکرار دیگر در زمینه دوربین های مداربسته درباره ی نحوه ی اتصال برد آی آر به برد اصلی می باشد که در ادامه به پاسخ این سوال می پردازیم. اتصال بین برد آی آر و برد اصلی توسط یک سیم تک رشته برقرار می شود. این سیم به نام های CDS و یا آی آر کنترل معروف می باشد.

نحوه ی اتصال برد آی آر به برد اصلی دوربین مداربسته
نحوه ی اتصال برد آی آر به برد اصلی دوربین

 

طریقه ی اتصال سیم آی آر کنترل

سیم آی آر کنترل عموما از برد آی آر مستقیما به یک سوکت دو پین یا سه پین روی برد اصلی متصل می شود. اگر دیتا شیت برد را ندارید نگران نباشید. چرا که اگر سیم آی آر کنترل را اشتباه بزنید، باعث سوختن برد نمی شود و تنها برد آی آر روشن نخواهد شد.

طریقه ی اتصال سیم آی آر کنترل
طریقه ی اتصال سیم آی آر کنترل

 

امیدواریم با مطالعه مقاله “تعمیرکار دوربین مداربسته شوید”، معلومات بیشتری به علم تعمیراتی شما اضافه شده باشد. موفق باشید…

 

  • نویسنده: امیر رستمی
  • منبع: CCTVGRAM

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X