• اسفند 11, 1399

.h_iframe-aparat_embed_frame{position:relative;}.h_iframe-aparat_embed_frame .ratio{display:block;width:100%;height:auto;}.h_iframe-aparat_embed_frame iframe{position:absolute;top:0;left:0;width:100%;height:100%;}

حتما تا حالا در دوربین مداربسته بیت و بایت را شنیده اید! و سوالاتی برای شما پیش آمده که این‌ها چه معنی می‌دهند! تجهیزات الکترونیکی برای ارتباط با هم دیگر از زبان دیجیتال یا باینری استفاده می کنند.

 

زبان باینری یا دیجیتال

در واقع همان پالس‌های الکتریکی است که توسط تجهیزات الکترونیکی تولید می‌شود.

بیت و بایت در زبان باینری

 

بیت (Bit)

کوچک ترین واحد دیجیتال بیت محسوب می شود. بیت از صفر و یک تشکیل شده است. صفر به معنی صفر ولت است و 1 به معنی سطح ولتاژ 5ولت است. در واقع یعنی با صفر و 5 شدن ولتاژ، پالس های الکتریکی تولید می شود.

 

بایت (Byte)

هر 8 بیت یک بایت محسوب می‌شود. تجهیزات الکترونیکی اطلاعات را به صورت بایت به بایت ارسال و ارتباط برقرار می‌کنند.

 

یک ویدیو برای شما آماده کردیم که در این ویدیو نحوه ارتباط دو کامپیوتر را توسط پالس های الکتریکی به شما نشان می دهد. می‌توانید این ویدیو را در بالا مشاهده کنید.

طبق تصویر زیر در کامپیوتر مبدا عدد 167 را وارد می کنیم و دکمه ارسال را می زنیم.

کامپیوتر مبدا

کامپیوتر مبدا عدد 167 را به سیگنال های الکتریکی تبدیل کرده و به کامپیوتر مقصد ارسال می‌کند. کامپیوتر مقصد سیگنال ها و پالس ها را دریافت می‌کند و آن را به عددی که قابل فهم برای انسان باشد یعنی همان 167 تبدیل می‌کند.

 

بیت و بایت در دوربین مداربسته

در دوربین مداربسته ، مخصوصا دوربین‌های IP به بیت و بایت زیاد بر می‌خورید. برای محاسبه پهنای باند از بیت یا بایت استفاده می‌شود ولی با ظرفیت های بالاتر.  ما بغیر از بیت و بایت واحدهای اندازه گیری بزرگتری هم داریم. مثل کیلوبایت، که هر 1024 بایت 1کیلوبایت می‌شود.

بعد از کیلوبایت ، مگابایت است که هر 1024 کیلوبایت 1مگابایت می‌باشد. به همین ترتیب بعد از مگابایت ، گیگابایت داریم که هر 1024 مگابایت 1گیگابایت است.

بعنوان مثال سوییچ‌هایی که بعنوان گیگ معروف هستند در بازار ، پهنای باند 1 گیگابایتی را می توانند از خود عبور دهند. در دوربین‌های مداربسته بیت و بایت را زیاد می بینید.

 

محاسبه پهنای باند دوربین بر اساس بیت و بایت

برای محاسبه پهنای باند دوربین ، باید بتوانید مقادیر بیت و بایت را محاسبه کنید. بعضی وقت ها پهنای باند را بر اساس کیلوبایت می زنند، باید بدانید این ها را چطور به همدیگر تبدیل کنید.

 

اگر جایی از دوربین متوجه شدید که پهنای باند را بر اساس بیت وارد کرده اند. باید آن را تقسیم بر 8 کنید. تا بتوانیم پهنای باند بر اساس بایت بوجود بیاوریم.

نکته: اگر پهنای باند را با K بزرگ و b کوچک مشخص کرده است به معنای کیلوبیت می باشد.

اگر پهنای باند را بر اساس بیت وارد کرده اند و بخواهیم به بایت تبدیل کنیم باید عدد را تقسیم بر 8 کنید تا بتوان ظرفیت پهنای باند را بر اساس تعداد دوربین ها محاسبه کنیم.

 

 نویسنده: امیر امرایی
 منبع: CCTVGRAM

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X