نصب فیش BNC

امروزه کابل های کواکسیال با کاربری های متفاوت در گستره وسیعی از صنعت کاربرد دارند این امر باعث گردیده تا فعالان در صنعت های متفاوت (رادیو، تلوزیون، مخابرات، سیستم های امنیتی و دوربین های مداربسته) با چگونگی نصب فیش bnc آشنا باشند.

نگاهی کوتاه به کابل کواکسیال

با توسعه شبکه های رادیویی در اوایل دهه 1940 در امریکا، نیاز به استفاده از کابلهایی که بتوانند این دیتاهایی رادیویی را به طرف فرستنده ها انتقال دهند و یا برعکس سیگنال های دریافتی از آنتن های گیرنده های رادیویی برای آشکارسازی به قسمت آنالیز و آشکار سازی انتقال دهند،  بسیار محسوس بود. نیاز به این کابلها برای این بود که بتواند سیگنالی که فرکانس بالایی دارد را انتقال دهد و در طول مسیر انتقال نویز کمی روی آن سوار شود. به همین منظور کابل هایی طراحی و ساخته شد که به آن کابل های هم محور (کواکسیال) می نامند.

این کابل ها دارای یک مغزی می باشد که نقش هدایت سیگنال را به عهده دارد و بعد از یک پوشش عایق قرار داده شده است. روی پوشش عایق، یک کلاف بافته شده از رشته های نازک مس به نام شیلد قرار دارد. استفاده از شیلد هم تاثیر نویز و امواج مزاحم را بر روی سیگنال اصلی کاهش می دهد و همچنین میتواند توازن ولتاژ صفر ولت را در دوطرف کابل رعایت کند. در نهایت همه این موارد توسط یک پوشش عایق پوشانده شده است.

البته این کابل به مرور زمان در سیستم های دیگر نیز جای خود را باز کرد و در صنعت رادیو، تلوزیون و دوربین های مدابسته جایگاه مناسبی را به خود اختصاص داد. قسمت چالش برانگیز آن، انتها و ابتدای کابل کواکسیال بود که برای اتصال به بقیه برد یک حلق مفقوده داشت و معمولا با دو عدد پیچ یا با لحیم کاری دو قسمت شیلد و مغزی به بقیه برد متصل میگردید.

به مرور زمان با توسعه صنعت الکترونیک مخابرات کابل های هم محور ( کواکسیال ) هم توسعه پیدا کردند به گونه ای که امروزه در مدل های زیر این کابل ها در دسترس میباشد .

 •  RG60: برای سیستم های تصویری با کیفیت بالا
 •  RG11: انتقال سیگنال در فواصل طولانی
 •  RG6: تلوزیون و ماهواره
 •  RG58: ارتباط بین طلوزیون های معمولی و آنتن
 •  RG59: سیستم های امنیتی و دوربین های مداربسته

 

فیش BNC مخفف چیست؟

در اوایل ده 1950 دو مهندس به نام های paul Neill و carl Cconcelman توانستند طرح مناسبی برای اتصال کابل های هم محور ارایه دهند و به این ترتیب سوکت های bnc ساخته شدند.

در واقع سوکت bnc مخفف Bayonet Neill Concelman Connector میباشد که کلمه bayonet به معنی نیزه یا سر نیزه میباشد و آن بر گرفته شده از حالت نیزه ای مانند داخل سوکت نری می باشد.

 

انواع فیش BNC

امروزه سوکت bnc در مدل های متفاوت در بازار وجود دارد. رایج ترین مدل های آن به ترتیب عبارتند از :

 • سوکت bnc پیچی
 • سوکت bnc پرسی
 • سوکت bnc لحیمی

که تفاوت تمام این مدل ها در موقع نصب فیش BNC و نحوه اتصال آن به کابل کواکسیال (کابل های هم محور) مشخص می شود. در ادامه، شما با انواع نصب فیش BNC از جمله پیچی، پرسی و لحیمی آشنا می شوید.


 مراحل نصب سوکت bnc پیچی:

برای نصب فیش BNC پیچی ابتدا باید با ابزارهای مورد نیاز این کار آشنا شوید:

ابزار لازم برای نصب فیش bnc پیچی:

 • کابل کوکسیال
 • کاتر و یا استریپر (جهت برداشتن روکش کابل)
 • فیش BNC پیچی
 • دم باریک
 • پیچ گوشتی

برای شروع کار، ابتدا قسمت فلزی کاور مانند که بر روی بدنه اصلی فیش می باشد را باز کرده و از کابل عبور می دهیم.

حال به اندازه حدودا 2 سانتی متر از قسمت ابتدایی کابل روکش را بردارید.

مطابق تصویر زیر بخشی از شیلد را کوتاه کرده و بخشی از روکش مغزی رابرمیداریم تا چند میلیمتر از مغزی بیرون بیاید. بدین ترتیب کابل را آماده سوکت زنی می کنیم. در روی بدنه سوکت یک پیچ طراحی شده است که وظیفه آن نگهداری سیم مغزی کابل کواکسیال میباشد. و در قسمتی از سوکت غلافی جهت نگهداری شیلد کابل در نظر گرفته شده است .

پیچ را به آرامی باز کرده تا دهانه روزنه باز شده و آماده ورود مغزی کابل باشد.کابل را به گونه ای درون سوکت قرار میدهیم تا مغزی کابل درون روزنه قرار گیرد و قسمت شیلد درون غلاف فلزی قرار گیرد. پس از آن پیچ را سفت کرده و با فشردن قسمت غلاف توسط دم باریک یا انبردست اتصال قسمت شیلد را به سوکت محکم میکنیم.

نکته مهم: گاهی اوقات چند تار نازک قسمت زره یا شیلد تا نزدیکی مغزی آمده است ، حتما آن را کوتاه کنید چرا که ممکن است باعث اتصال قسمت ذره به مغزی شده و این امر موجب اختلال در ارسال سیگنال میگردد.

 

مرحله پایانی: کاور یا روکش سوکت را به بر روی سوکت برگردانده و با پیچاندن آن روکش را برروی سوکت محکم میکنیم.

 

مراحل نصب فیش bnc لحیمی :

برای نصب فیش BNC لحیمی ابتدا باید با ابزارهای مورد نیاز این کار آشنا شوید:

ابزار لازم برای نصب فیش bnc لحیمی:

 •  کابل کوکسیال
 • کاتر و یا استریپر (جهت برداشتن روکش کابل)
 • فیش bnc  لحیمی
 • دم باریک
 • هویه و سیم لحیم

 

ابتدا روکش سوکت bnc را جدا کرده و از کابل رد می کنیم. مراحل برداشت روکش مانند مدل قبل می باشد. فقط نحوه اتصال مغزی کابل کواکسیال به سوکت BNC متفاوت است.

در سوکت های لحیمی جایگاه قرار گیری مغزی حالت حوضچه کوچکی دارد که  باید مغزی کابل درون جایگاه مورد نظر قرار داده سپس با استفاده از هویه و قلع، آن را لحیم کنیم.

 

مراحل اتصال فیش bnc پرسی:

برای نصب فیش BNC پرسی ابتدا باید با ابزارهای مورد نیاز این کار آشنا شوید:

ابزار لازم برای نصب فیش bnc پرسی:

 • کابل کوکسیال
 • کاتر و یا استریپر  (جهت برداشتن روکش کابل)
 • فیش bnc پرسی
 • سیم چین
 • آچار bnc

یکی از پرکاربردترین سوکت های bnc، سوکت پرسی می باشد. و معمولا این سوکت ها از استحکام بیشتری از دیگر مدل ها دارند و معمولا بر اثر تکان خوردن و حرکت کابل کمتر دچار قطع شدن می گردند.

قبل از شروع باید قسمت های متفاوت سوکت پرسی آشنا شویم.

A : روکش زره یا شیلد

B : سر فیش مغزی

C : بدنه اصلی

ابتدا با کاتر یا استریپر مقداری از روکش کابل بر میداریم این میزان بستگی به طول فیش  bnc دارد ولی معمولا حدود 1.5 سانتی متر مناسب میباشد. ولی یک روش متداول برای اینکه میزان آن را بدانید این است که بدنه اصلی فیش را کنار کابل قرار دهید متناسب با آن، روکش کابل را جدا کنید.

سپس قسمت زره یا شیلد را به اندازه پایه بدنه اصلی کوتاه میکنیم (حدود 7 یا 8 میلی متر)

حال روکش فلزی شیلد ( قسمت A )  را از کابل عبور میدهیم .

در مرحله بعد باید سر فیش مغزی را به سیم مغزی متصل کرده و پرس نماییم توجه شود میزان سیم مغزی باید به اندازه 3 تا 4  میلیمتر باشد .

حال نوبت پرس کردن روکش مغزی به خود مغزی میشود ، که باید از آچار مخصوص (آچار پرس  bnc) استفاده نماییم.

الان باید مغزی روکش خورده که مانند نیزه  میباشد را درون فیش قرار دهیم.

کابل را فشار داده تا مغزی روکش خورده در جایگاه خود قرار گیرد. و قسمت شیلد برروی پایه bnc قرار گیرد. و به آرامی شیلد را روی پایه فیش bnc  نظم داده و در صورت اضافه بود اصلاح می کنیم. روکش فلزی شیلد را روی زره شیلد حرکت داده و آماده پرس کردن مینماییم.

حال با کمک آچار bnc روکش روی شیلد و سوکت پرس می کنیم.

کابل شما آماده استفاده میباشد.

همچنین اگر میخواهید به صورت عملی نصب سوکت BNC را ببینید، شما می توانید ویدیو آموزشی آن را با کلیک روی اینجا ببینید.