دوربین مداربسته چیست؟

امروزه که در گوشه کنار خیابان ها، و یا فروشگاه، یا مرکز دولتی با دوربین هایی مواجه میشویم که از کنار دیواره سر کج کرده اند و ما را نظاره میکنند این سوال در ذهن خطور میکند که دوربین مداربسته چیست و از چه زمانی و چگونه به زندگی ما راه پیدا کرده است.
به این نکته باید توجه کرد که در زمان قدیم مانند امروز پذیرش این موضوع که بتوان تصاویر یک منطقه را بدون فوت وقت در یک نمایشگر ( مانیتور – تلوزیون) دید چندان ساده نبود و حتی برای این مسئله احساس نیاز هم وجود نداشت .
بنابراین برای بدست آوردن جواب این سوال که دوربین مداربسته چیست و چه کاربردی دارد و ما چه توقعی از آن داریم لازم است به روند پیدایش و توسعه آن بپردازیم .

تاریخچه دوربین مداربسته :

تاریخچه دوربین های مداربسته به سال 1923 میلادی برمیگردد. دوربین مداربسته اولین بار توسط یک مهندس آلمانی به نام والتر بروش (walter brush) در سال 1923 ساخته شد.
دومین سیستم نظارت تصویری 4 سال بعد در سال 1927 توسط یک فیزیک دان روسی به نام لئون ترمین برای نظارت بر رفت آمد کاخ کرملین ساخته شد.
سومین سیستم دوربین مداربسته توسط ارتش آلمان برای نظارت بر سایت موشکی v2 ساخته و مورد استفاده قرار گرفت.

اولین شرکت تولید کننده دوربین مداربسته چه شرکتی می باشد؟

در سال 1949 یک شرکت آمریکایی با برند vericom سعی کرد که دوربین مدابسته ای بسازد که حالت تجاری داشته باشد .البته لازم به ذکر است در آن زمان سیستم دوربین مداربسته فقط قابلیت پخش یک دوربین را بر روی مانیتور داشت و قابلیت ضبط تصاویر برروی این سیستم ها هنوز به وجود نیامده بود.

هر چند که این شرکت تلاش فراوان در آشنایی شرکت ها و کارخانجات و مردم کرد تا مردم بدانند دوربین مداربسته چیست و چه کاربردی دارد ولی چندان موفق نبود.

البته به مرور زمان این نوع دوربین ها با قابلیت سرعت سنجی در بین افراد پلیس جایگاه پیدا کرد و در برخی از کشور به تعداد بسیار محدود برای برای نظارت بر رفت آمد خودرو ها و بررسی و سنجش سرعت خودروها مورد استفاده قرار گرفت.

 

اولین دوربین کنترل سرعت در چه زمانی وارد ایران شد؟

در سال 1960 میلادی (1399 هجری شمسی) اولین دوربین سرعت سنج در جاده تهران چالوس مورد استفاده قرار گرفت. و خبر آن در روزنامه اطلاعات آن زمان درج گردید :
متن روزنامه :امروز خبرنگار ما کسب اطلاع کرد که پلیس راه در جاده کرج دستگاه سرعت سنج نصب کرده و این دستگاه سرعت اتومبیل‌های متخلف و شماره آنها را ثبت کرده و به وسیله بی‌سیم به پاسگاه بعدی مخابره می‌کند و ماموران پلیس راه در پاسگاه به انتظار رسیدن اتومبیل متخلف مانده و راننده آنرا متوقف کرده و به دادگاه می‌فرستند.

دلایل استقبال نکردن از دروبین های مداربسته:

تا قبل از سال 1968 دوربین های مداربسته 2 ایراد کلی داشتند که اگر این دو ایراد برطرف میگشت پذیرش آن در ارگانهای دولتی و شرکت های بزرگ راحت تر صورت میگرفت.
ایراد اول : هیچ سیستمی برای ضبط تصاویر در نظر گرفته نشده بود و اگر حادثه مهم اتفاق می افتاد راهی برای مرور و بازنگری آن وجود نداشت.
ایراد دوم : برای هر دوربین باید یک نمایشگر در نظر گرفته میشد. یعنی اگر در یک مجموعه نیاز به 8 دوربین بود باید 8 نمایشگر هم به این دوربین ها متصل میگشت و یک اپراتور دائما این نمایشگر ها را مورد نظر قرار میداد تا وقایع را مورد نظر داشته باشد.

1968 سال انقلاب در صنعت دوربین های مداربسته:

در سال 1968 تکنولوژی VCR بوجود آمد که مخفف video cass recorder بود.


این تکنولژی این امکان را فراهم میکرد تا اطلاعات تصویری برروی یک نوار مغناطیسی ضبط شود.از دیگر ویژگی های این تکنولژی این بود که این امکان وجود داشت تا بتوان اطلاعات ضبط شده در روی نوار مغناطیس را پاک کرد و این نوار مغناطیسی را دوباره مورد استفاده قرار داد.
که شکل پیشرفته آن نوار های کاست ویدیو بود که خیلی ها هنوز آن ها را بیاد دارند.
شرکت های فعال در تولید دوربین های مداربسته از این فرصت استفاده کردند و به این ترتیب یکی از مشکلات سیستم های دوربین های مداربسته برطرف گردید . دستگاه های دوربین های مداربسته به یک قسمت جدید نیز مجهز شدن وآن قسمت ضبط کننده بود.
تصاویر علاوه بر پخش زنده بروری نوار های کاست هم ضبط میگردید البته مدت زمان ضبط تصاویر بسیار محدود بود ( 3ساعت ) و یک اپراتور میبایست هرگاه این مدت زمان به پایان میرسید، نوار کاست را تعویض میکرد.
این قابلیت جدید باعث شد تا صنعت دوربین های مداربسته که تاکنون مورد توجه چندانی قرار نگرفته بود مورد بازنگری قرار گیرد به گونه ای که در سال 1970 شهردار نیویورک در خیابان لاوان ازاین سیستم جدید بهره جست. با توجه به میزان قابل ملاحظه جرم های صورت گرفته در میدان تایم نیویورک ، این میدان هم در سال 1973 به سیستم دوربین های مداربسته مجهز گردید.
انگلیسی ها هم که نمیخواستند از قافله عقب بیفتند چند ایستگاه مترو پر رفت آمد در لندن را به سیستم های دوربین مداربسته مجهز کردند.

البته همزمان کمپانی های انگلیسی تلاش میکردند که خودشان هم صاحب تکنولژی گردند و تولید کننده دوربین های مداربسته گردند و در سال 1985 دوربین های مداربسته ساخت کشور خودشان در در ساحل شهر بورن موس Bourn mouth مورد استفاده قرار دادند.
حال دیگر شرکت های بزرگ و مراکز دولتی فهمیده بودند که دوربین مداربسته چیست و چه کارایی دارد.
الان دیگر این صنعت نیاز به یک محرک داشت وآن برطرف کردن مشکل یک نمایشگر برای یک دوربین بود.

قدم مهم در صنعت دوربین های مداربسته

در سال 1990 تکنولژی مالتی پلکسین در صنعت رسانه به وجود آمد و این امکان به وجود می آمد که چند تصویر در قاب یک نمایشگر همزمان نمایش داده شود.
کمپانی های تولید کننده دوربین های مداربسته از این تکنولژی استقبال کردند چرا که میتوانستند یکی از ایرادات مهم صنعت دوربین های مداربسته را برطرف کنند .
با ورود این تکنواژی به سیستم های دوربین های مداربسته دیگر نیاز به نصب تعداد زیادی نمایشگر نبود و برای هر چند دوربین یک نمایشگر در نظر گرفته میشد.

پایان حکومت نوار های کاست در سیستم های امنیتی

توسعه سیستم های کامپیوتری و توسعه علم دیجیتال زبان های برنامه نویسی در دهه 90 بر روی خیلی از ساختار های ذهنی انسان تاثیر گذار بود و با ایجاد فضاهای ذخیره ساز سیستم های کامپیوتری ( هارد) شرایط نگهداری حجم اطلاعات زیاد در فضای کمتر به وجود آمدالبته در آن تاریخ حجم هاردها بسیار بزرگ بود و سیستم های کامپیتر بیشتر در دانشگاه ها و برخی از مراکز تحقیاقتی و صنعتی خاص کاربرد داشتند. همانگونه که این علم جدید در صنعت های متفاوت تاثیر گذار بود ، تکنواژی دوربین های مداربسته را هم مورد دگرگونی قرار داد.
در سال 1995 هاردهای 5/5 اینچی وارد بازار شدند .
و از آن به بعد نظریه استفاده از هارد به جای نوارهای کاست در صنعت دوربین های مداربسته کلید خورد. و با رقابتی که بین شرکت های تولید کننده دوربین های مداربسته بود از اواخر 1998 و میلادی به مرور زمان در عرض چند سال سیستم های دوربین های مداربسته به سیستم عامل لینوکس مجهز شدند و هارد ها جای نوار های کاست را گرفتند.

یک اتفاق مهمی که روی گسترش دوربین های مداربسته تاثیر زیادی گذاشت

از سال 1923 تا سال 2001 تقریبا 80 سال از پیدایش دوربین های مداربسته گذشته است و در این مدت تغیرات زیادی در این صنعت به وجود آماده بود ولی هنوز اهمیت آن برای شرکتها و کارخانجات کوچک و منازل شخصی چندان آشکار نشده بود . هرچند که از سال 1998 تا سال 2001 اهمیت آن برای برخی از ادارات و بانک ها و مرکز پر رفت آمد کاملا احساس میشد به گونه ای که تا سال 2001 حدود 3000 دوربین مدار بسته در آمریکا نصب گردیده بود و متناسب با آن در دیگر کشورهای جهان در مرکز دولتی و محل های پر رفت و آمد و کارخانجات بزرگ در حال رواج گرفتن بود.
ولی یک حادثه در جهان باعث شد که نگرش دنیا نسبت به سیستم های نظارت تصویر تغییر کند .و آن را تبدیل به یکی از ارکان مهم جوامع شلوغ و پر رفت آمد کنونی نماید.آن حادثه 13 سپتامبر 2001 بود.

این حادثه اهمیت نظارت تصویری در مراکز و خیابانهای پر رفت آمد، ادارات دولتی، بانک ها ودفاتر شرکت های بزرگ، کارخانجات حتی تفریح گاه ها را نشان میداد. به گونه ای ای که در مدت 13 سال یعنی از سال 2001 تا 2014 انگلستان اعلام که تعداد 5900000 دوربین فعال در این کشور وجود دارد. البته آمریکا در این مورد از انگلستان پیشی گرفت به گونه ای که طبق آمار رسمی تعداد 125000000 دوربین فعال در سال 2014 در این کشور گزارش شده بود.
البته این حادثه نه نتنها در امریکا و انگلستان بلکه دیگر کشورهای دنیا را نیز ( در استفاده از دوربین های مداربسته ) تحت تاثیر قرارد .
امروزه دیگر تمام شرکت های کوچک بزرگ و عموم جامعه در کل دنیا میدانند که دوربین مداربسته چیست و از اهمیت آن آگاهی دارند.
در واقع سیستم دوربین مداربسته مجموعه ای از یک چند دوربین است که به یک دستگاه ضبط کننده تصویر متصل است و توسط یک نمایشگر ما میتوانیم تصاویر را به صورت زنده تماشا کنیم یا در صورت نیاز تصاویر را باز پخش نموده و مرور کنیم .
امروزه دوربین های مداربسته با انواع تکنولوژی در بازار وجود دارند که می توان به دوربین مداربسته ahd، دوربین مدارسته ip و دوربین مداربسته بی سیم اشاره کرد.