.h_iframe-aparat_embed_frame{position:relative;}.h_iframe-aparat_embed_frame .ratio{display:block;width:100%;height:auto;}.h_iframe-aparat_embed_frame iframe{position:absolute;top:0;left:0;width:100%;height:100%;}

 

طرح مشکل نویز کرکره ای دوربین مداربسته:

شاید گاهی مشاهده کرده باشید که بعد از نصب کامل پروژه در هنگامی که می‌خواهید تصویر از دوربین‌ها را بینید، نویز کرکره ای در تصویر دوربین مداربسته مشاهده می‌کنید. نویزی درباره آن صحبت می‌شود، ممکن است افقی یا عمودی باشد. این نویزها به صورت کرکره خود را نشان می‌دهند و معمولا درمحیط‌ها داخلی دیده می‌شوند. نمونه‌ای از این نویز را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید.

علت ایجاد مشکل نویز کرکره ای دروبین مداربسته:

شما باید دلیل ایجاد این نویز کرکره ای را بدانید، چون در طول پروژه‌ها به صورت مداوم به آن برخواهید خورد، چرا که جدیدا این نویز بیشتر در دوربین‌ها مشاهده شده است. علت ایجاد این نویز کرکره دوبین مداربسته چیزی است که ممکن است در هنگام اجرای پروژه هیچوقت به این موضوع دقت نکرده باشید. دلیل ایجاد این مشکل در تصاویر دوربین مداربسته، نورپردازی محیط است.

 

 

نورپردازی محیط

نورپردازی محیط در صورتی میتواند نویز کرکره ای دوربین را به وجود بیاورد که از مواردی از قبیل موارد زیر در نورپردازی آن محیط استفاده شده باشد:
Led رشت‌های
Led تک
Led با فرکانس 50 هرتز
Led با برق شهر یعنی برق ac 220 ولت

اگر از این نمونه‌ها برای نورپردازی محیط استفاده شده باشد، این نویز ممکن است در یک یا چند دوربین‌مداربسته که در آن محیط وجود دارند، مشاهده شود. نویز کرکره ای در تصویر دوربین هایی مشاهده می‌شوند که به نحوی به طرف این ledها هستند ونور led داخل دوربین بازتابش می‌کند.
برای اطمینان از اینکه این ledها، عامل ایجاد این تصویر شده‌اند، میتوانید دوربین موبایلتان را در محیطی با نورپردازی‌های ذکر شده، روشن کرده و روی حالت فیلم قرار دهید. دوربین گوشی را باید به نحوی بگیرید که نور ledها به لنز آن بازتابش کند. در این حالت می‌توانید این نویزها را در صفحه گوشی نیز مشاهده کنید.

 

راه حل رفع این مشکل در تصاویر :

به صورت کلی مشکل نویز کرکره ای با نرم افزار یا تنظیمات دوربین‌ها و دستگاه، قابل حل شدن نمی‌باشد. در بعضی از دوربین‌های تحت شبکه IP، در تنظیمات آن‌ها بخشی است که می‌توان فرکانس دوربین‌ها را تغییر داد. در این موارد اگر فرکانس را بالای 60 هرتز قرار دهید کمی به کیفیت تصویر دوربین می‌افزایید اما همچنان مشکل وجود خواهد داشت و به طور کامل رفع نخواهد شد.

 

راه حل قطعی‌ای که وجود دارد، دو راه حل وجود دارد که با توجه به موقعیت هر پروژه یکی از این راه حل ها را می‌توان به کار گرفت:

 

راه حل شماره یک رفع مشکل نویز کرکره ای در تصویر دوربین مداربسته:

تغییر زاویه دوربین‌ها، یکی از راه حل‌های موجود است به طوری که از تابش نور LEDها فاصله بگیرد. می‌تواند زاویه دوربین را تغییر دهید و همزمان تصویر را ببینید تا درنهایت به زاویه‌ای برسید که نویزهای دیگر در تصویر مشاهده نشود.

راه حل شماره دو رفع مشکل نویز کرکره ای در تصویر دوربین مداربسته:

تغییر نورپردازی محیط، راه حل دومی رفع مشکل نویز کرکره ای دوربین مدربسته است. به جای استفاده از LEDهایی که با برق 220 ولت کار می‌کنند، از LEDهایی که با برق DC 12 ولت کار می‌کند، استفاده شود. بعد از این تغییرات باید نویزها برطرف و از تصویر دوربین حذف شود.

 

تذکر مهم:

دقت کنید که اگر چند تا دوربین در محیط با نورپردازی‌های کفته شده وجود داشته باشد، قرار نیست که در تصویر همه دوربین‌های موجود، نویزهای کرکره ای مشاهده شود. ممکن است که یک یا چند تا دوربین دچار این پدیده شوند و نویز کرکره ای را در تصویر خود نشان دهند. این موضوع بستگی به زاویه دید دوربین و تابش نور LEDها به محیط و اجسام موجود در محیط دارد. این موضوعات حائز اهمیت هستند که میزان سیقلی بودن اجسام موجود در محیط چقدر است. همچنین اینکه به چه میزان بازتابش نور LEDها که به اجسام برخورد می‌کند به دوربین‌ها می‌رسد.

پس توجه کنید که شرایط محیطی ممکن است به پروژه شما آسیب بزند. اخیرا نیز این نوع نورپردازی در محیط در بازار بسیار زیاد و مرسوم شده است. پس توجه به این نکته که نورپردازی محیط باعث ایجاد نویز کرکره ای در تصویر دوربین مداربسته خواهد شد، حائز اهمیت است.

 

امیدواریم با مشاهده این ویدیو و متن مشکلات شما در زمینه نویزهای کرکره ای حل شده باشد. موفق باشید…

 

 

 

 

 

 

نویسنده: سپیده زمانی منبع: CCTVGRAM

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X