بررسی مشکلات کابل ترکیبی در دوربین مداربسته

کابل ترکیبی کابلی آشنا در میان افرادی که در حوزه سیستم­‌های نظارت تصویری مشغول به فعالیت هستند، می­‌باشد. در این مطلب در مورد بررسی مشکلات کابل ترکیبی دوربین مداربسته که در یک پرژه می­‌تواند به وجود آورد، صحبت خواهد شد.

بررسی مشکلات کابل ترکیبی
بررسی مشکلات کابل ترکیبی دوربین

 

اجزاء کابل ترکیبی

همانطور که مطلع هستید، کابل ترکیبی از دو قسمت که شامل یک رشته کابل کواکسیال (RG59) و دو رشته سیم برای تغذیه می‌­باشد، تشکیل شده است. اما آیا می­‌دانید با انتخاب نادرست و نداشتن اطلاعات، همین دو رشته سیم نازک در خیلی از پروژه­‌ها می­توانند مشکل­‌ساز شوند و مشکلات بزرگی در کابل ترکیبی ایجاد شود؟ پس داشتن اطلاعات در مورد این کابل‌­ها می‌­تواند در داشتن یک پروژه خوب به شما کمک کند.

 

اشتباه در اتصال به برق 220 ولت

برخی افراد به اشتباه از قسمت پاور کابل ترکیبی برای انتقال برق 220 ولت شهری استفاده می‌­کنند و آدابتور را در انتهای مسیر و نزدیک به دوربین وصل می­کنند. این امر شرایط خیلی بد و مشکلات زیادی را در کابل ترکیبی ایجاد می­کند. لطفا این کار را نکنید!

وقتی کابل برق 220 ولت در کنار کابل کواکسیل (RG59) با این فاصله بسیار کم قرار بگیرد، با انتقال برق از این کابل، یک میدان مغناطیسی قوی به وجود می­‌آید که این میدان مغناطیسی روی دوربین AHD ، خیلی تاثیرگذار است.

 

تاثیر میدان مغناطیسی قوی بر کابل ترکیبی

اگر میدان خیلی قوی باشد و القای مغناطیسی و همچنین نویزهای موجود در سیستم هم به آن اضافه شوند بسیار مشکل‌­ساز می‌­شود. حتی در طول زمان (نه به صورت ناگهانی) باعث سوختن دوربین می­‌شود. حداقل مشکلی که در این پروژه‌­ها وجود دارد، داشتن کیفیت بدی از تصویر خواهد بود. اگر با همین شرایط تا انتهای مسیر پیش رود، تا سوختن دوربین پیش خواهد رفت.

خوشبختانه بعضی افراد به این موضوع مطلع هستند. برق 220 ولت را از این کابل عبور نمی­‌دهند و آدابتور را در ابتدای مسیر وصل می‌­کنند. در انتها ولتاژ 12 ولت dc را به دوربین متصل می‌­کنند. اما همین افراد نیز ممکن است در یک پروژه شاهد مشکلاتی از قبیل موارد زیر باشند که دلیل آن را ندانند:

بررسی مشکلات کابل ترکیبی دوربین
تاثیر میدان مغناطیسی در مشکلات کابل ترکیبی

 

بررسی مشکلات کابل ترکیبی دوربین مداربسته

  • دوربین به خوبی کار نمی­کند.
  • یکی از دورببن­ها تصویر ندارد.
  • دوربین در روز تصویر دارد در شب تصویر قطع می­شود.
  • در شب IR دوربین روشن نمی­شود.
  • در شب نمی­تواند IRcut را فعال کند.

حال این سوال پیش می‌­آید که اگر قرار بود کابل ترکیبی کار نکند پس چرا بعضی از دوربین­‌ها کار می‌کند اما برخی درست کار نمی­‌کند؟ هدف این مطلب صحبت درباره همین موضوع است.

 

بررسی سطح مقطع کابل ترکیبی

اگر شما کابل ترکیبی برند خریده باشید، مشخصه­‌های فنی کابل روی آن حک شده است. اگر به مشخصات فنی کابل ترکیبی دقت کرده باشید، می­بینید که سطح مقطع کابل پاور آنحدود 0.22 است. در صورتی که در کابل­های مستقل، سطح مقطع 0.75 است.

اگر حتی کمی با الکترونیک آشنایی داشته باشید، می­‌دانید که میزان مقاومت الکتریکی با تغییر سطح مقطع، تغییر می‌­کند. برای مثال اگر صد متر کابل مسی خالص با سطح مقطع 0.22 را در نظر بگیرید، روی رفت و برگشتی حدود 14 اهم مقاومت خواهید داشت. البته با فرض خوشبینانه این که مس خالص باشد، آلیاژ مس یا آلومینیوم با روکش مسی نباشد.

اگر 50 متر طول کابل را با همان سطح مقطع در نظر بگیرید، حدود 7و نیم اهم مقاومت در مسیر وجود خواهد داشت. شاید با خودتان فکر کنید که این رقم زیادی نیست. بله درست است، رقم بالایی نیست. دوربین در حالت عادی حدود 50 میلی آمپر جریان می­‌کشد اما وقتی شب باشد و IRها بخواهند روشن شوند دوربین مداربسته حدود 400 یا 500 میلی آمپر جریان می­کشد. بستگی به نوع led و تعداد آن، میزان جریان کشی دوربین متفاوت خواهد بود.

حالا فرض کنید یک دوربین 500 میلی آمپر جریان بکشد، با مقاومت 7و نیم اهمی که قبلا گفته شد. تقریبا 3و نیم ولت افت ولتاز خواهد داشت. پس به جای 12 ولت فقط 8ونیم ولت به دوربین می­‌رسد و دوربین به هیچ عنوان نمی­تواند IR را روشن کند یا IRcut را فعال کند.

در وضعیت بدتر مشکلات کابل ترکیبی ، اگر کابل بلندتر باشد که مقاومت بیشتری باشد یا IR قوی­‌تر باشد که جریان بیشتری بکشد، ممکن است دوربین به کلی از کار بیفتد. پس دقت کنید کابل مسی با مقطع 0.22 استفاده شده برای پاور بسیار اهمیت دارد و می­تواند مشکل­‌ساز شود.

 

نتیجه

با داشتن آگاهی و اطلاعات از مشلات کابل ترکیبی می­‌دانید که این کابل را در چه شرایطی استفاده کنید. با توجه به اینکه مصرف جریان در شب چه میزان است، کابل را انتخاب کنید.

افرادی که در پروژه از کابل ترکیبی و دوربین PTZ یا اسپید دام استفاده می­‌کنند بسیار با این مشکل روبه­‌رو شده‌­اند. که دوربین نمی­‌تواند بچرخد و با اینکه به آن فرمان می‌­دهند دوربین قابلیت چرخش ندارد. دوربین به دلیل چرخش، جریان زیادی خواهد کشید. با این شرایط افت ولتاژ ایجاد می­‌شود و دوربین را نمی‌تواند بچرخاند.

لازم به ذکر است که در انتخاب کابل و برخورد نکردن با مشکلات کابل ترکیبی در اجرای پروژه‌­ها به این موارد دقت کافی داشته باشید.

نویسنده: امیر رستمیمنبع: اطلاعات نویسنده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X