• شهریور 19, 1401


در این مقاله از کیانام ارتباط به بررسی علت افت کیفیت تصویر دوربین مداربسته هنگام زوم کردن میپردازیم، همچنین تفاوت زوم اپتیکال و زوم دیجیتال دوربین مداربسته را بیان میکنیم، با ما همراه باشید:

زوم اپتیکال چیست و تفاوت با زوم دیجیتال دوربین مداربسته

  • زوم دیجیتال وقتی که تصویر یک دوربین مداربسته معمولی را زوم میکنیم یا اطلاحا بزرگ نمایی انجام میدهیم روی مانیتور ما هیچ تغییری در ساختار اصلی دوربین ایجاد نمیشود نه سایز پیکسل تغییر میکند نه رزولوشن، انگار که ما با یک ذره بین میریم روی صفحه مانیتور و زوم میکنیم بنابراین هر چقدر که ما اون بخش از تصویر را بزرگ و بزرگتر میکنیم ناخداگاه کیفیتمون هم افت میکند به این نوع زوم کردن اصطلاحا زوم دیجیتال میگوییم یعنی شما از طریق نرم افزار توسط سیستم های دیجیتالی تصویر را بزرگ تر میکنید.
  • زوم اپتیکال زوم اپتیکال زمانی اتفاق می‌افتد که ویژگی‌های فیزیکی یک لنز، اشیاء موجود در دوردست را بزرگنمایی می‌کند. به‌عنوان مثال، یک تلسکوپ به طور کامل مبتنی بر زوم اپتیکال است. اگر با یک تلسکوپ به ماه نگاه کنید، آن را در اندازه بسیار بزرگ‌تری مشاهده خواهید کرد. در چنین حالتی با کاهش کیفیت مواجه نمی‌شوید و صرفا اشیاء نزدیک‌تر به شما به نظر می‌رسند.

در ساده‌ترین تعریف میتوان زوم اپتیکال را شکل واقعی و زوم دیجیتال را شکل مجازی از بزرگنمایی معرفی کرد. در زوم اپتیکال با انجام بزرگنمایی کیفیت و رزولوشن تصویر تقریبا بدون تغییر باقی می ماند. اما در زوم دیجیتال با کشیدن تصویر اجزای ان به صورت بزرگتری به نمایش در می ایند و در واقع شما هرقدر بیشتر بزرگنمایی داشته باشید کیفیت و رزولوشن تصویر شما کمتر خواهد شد.

همچنین بخوانید: راهنمای انتخاب لنز دوربین مداربسته

فروشگاه دوربین مداربسته کیانام ارتباط عرضه کننده انواع دوربین مداربسته زوم دار به صورت حضوری و آنلاینجهت دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس بگیرید، با کمال میل پاسخگو هستیم:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X