سوکت زدن کابل شبکه:

امروزه با توسعه دوربین‌های مداربسته ip و افزایش قابلیت هوشمندسازی این دوربین‌ها، نگرش بازار مصرف در این صنعت به دوربین‌های  ip  تغییر کرده است. به گونه‌ای که امروزه پروژه‌های اجرایی با تکنولوژی دوربین‌های ip افزایش یافته اند. در حال حاضر دوربین‌های ip سهم چشم‌گیری از بازر این صنعت را به خود اختصاص داده‌اند. یکی از ابتدایی ترین مراحل راه اندازی و نصب دوربین های ip آشنایی با چگونگی اتصال این دوربین به کابل انتقال دیتا تصویری (cat6) می‌باشد، که وظیفه انتقال اطلاعات تصویری را از دوربین ip تا دستگاه ضبط کننده (nvr) به عهده دارند. کابل‌های شبکه (cat6) توسط یک سوکت به نام rj45 به دوربین‌ها، سویچ‌ها و یا دستگاه‌های ضبط کننده متصل می‌گردند. سوکت زدن کابل شبکه یکی از مهمترین چیزهایی است که افرادی که در حرفه نصب دوربین‌های مداربسته ip فعال هستند، باید بتوانند آن را به راحتی انجام دهند.

لازم به ذکر است کیفیت نصب سوکت به کابل شبکه که به آن سوکت زنی کابل شبکه نیز گفته می شود در کیفیت و طول عمر پروژه‌های دوربین مداربسته نقش بسیار دارند. لذا در این مقاله سعی شده سوکت زدن کابل شبکه را به روش صحیح و با جزئیات بیان شود.

 

ابزار مناسب سوکت زدن کابل شبکه:

برای شروع هر کار ابتدا باید ابزار مناسب آن کار را در اختیار داشته باشیم، چرا که ابزار نامناسب باعث بی کیفیت شدن کار و یا عدم دسترسی به نتیجه مطلوب می گردد.

در زیر ابزار و وسایل لازمی که برای سوکت زدن کابل شبکه مورد نیاز می باشد، لیست شده است:

1 – کابل cat6

2 – سوکت شبکه rj45

3 – آچار شبکه

4 _ سیم چین تیز

5 – کاتر یا استریپر برای برداشتن روکش کابل

 

رنگ بندی استاندارد جهت سوکت زنی کابل شبکه:

قبل از شروع به سوکت زدن باید به این نکته توجه شود که کابل cat 6 شامل 4 جفت سیم به هم تابیده می باشد که رنگ های آن به صورت زوج می‌باشد. به این معنی که اگر یک زوج از این رشته ها را در نظر بگیریم شامل یکی از سیم ها تک رنگ بوده و سیم دیگر که به آن تابیده است ترکیب همان رنگ با رنگ سفید می‌باشد.

رنگ‌های مرسوم در کابل cat 6 را می‌توان به صورت زیر در نظر گرفت:

آبی – سفید آبی

قهوه ای – سفید قهوه ای

سبز – سفید سبز

نارنجی – سفید نارنجی

البته گاها دیده شده در بعضی از برند ها از  از رنگ زرد – سفید زرد یا یک رنگ دیگر به جای یکی از زوج ها استفاده می گردد. این نکته مهم را در نظر بگیرید که جای قرارگیری سیم ها در سوکت rj45 مهم می باشد و به همین منظور دو استاندارد A و B برای شکل قرارگیری سیم ها درون سوکت شبکه در نظر گرفته شده است. شما میتوانید یکی از این دو روش را به عنوان اساس سوکت زدن کابل شبکه خود انتخاب کنید.

تذکر: کل سوکت های شبکه در یک پروژه باید از یک استاندارد پیروی کنند.

 

مراحل انجام سوکت زدن:

در این بخش آموزش مرحله به مرحله کار سوکت زدن کابل شبکه را خواهید دید:

ابتدا حدود 3 سانتی متر از روکش رنگی کابل شبکه (cat6) را به کمک کاتر یا استریپر برداشته و سیم  های به هم تابیده را از هم باز کنید. دقت کنید در هنگام برداشتن روکش کابل پوشش عایق روی سیم ها آسیب نبینند.

 

در میان رشته سیم های کابل شبکه یک پلاستیک جدا کننده با سطح مقطع به شکل به اضافه (+) وسط کابل قرار دارد. این قطعه پلاستیکی باعث تفکیک شدن سیم ها می شود. با یک دست کابل را نگه داشته و با دست دیگر مقدار کمی این پلاستیک را به آرامی بکشید. در حین این کار متوجه میشوید مقدار بسیار کمی این جدا کننده پلاستیکی به طرف بیرون کشیده میشود. حال با استفاده از سیم چین، این جدا کننده پلاستیکی را از محلی که روکش کابل را بریده اید جدا کنید چرا که این امر باعث چیدمان راحت تر سیم ها می گردد.

 

برای چیدمان رنگ بندی رشته سیم ها یکی از استاندارد های tape A یا type B  را در نظر بگیرید و سعی کنید که سیم ها را با چیدمان مناسب در کنار هم قرار دهید. هرچه با مالش و فشار انگشتانتان بر روی سیم ها حالت تابیدگی را در سیم ها اصلاح کنید در آرایش رنگها کنار هم موفق تر خواهید بود.

 

در این مرحله که مرحله بسیار حساسی است، باید قسمت اضافه سیم ها با سیم چین کوتاه کرده و سیم ها را در سوکت شبکه قرار دهیم. در این لحظه یک سوال ذهن را به خود مشغول می کند که چه میزان از این سیم ها باید کوتاه شود؟

برا به دست آوردن این جواب باید به سوکت شبکه توجه کنید. سوکت شبکه دارای یک مسیر ورود سیم میباشد که در انتهای این مسیر به 8 تیغه مسی ختم می شود. در ابتدای سوکت نیز یک فرو رفتگی وجود دارد که برای پرس شدن روی کابل استفاده میشود. سیم ها باید کل طول سوکت شبکه را پوشش دهند و تا لبه فرو رفتگی که در روی سوکت شبکه وجود دارد ادامه پیدا کنند. توجه شود زیر این قسمت باید کابل روکش دار قرار گیرد.

حال به مرحله قبل باز میگردیم کابل شبکه را کنار سوکت قرار داده و میزان لازم را کوتاه میکنیم. برای به دست آوردن نتیجه بهتر به روش زیر عمل کنید:

اول با یک دست ابتدای قسمتی که روکش کابل رابرداشته اید بگیرید. با توجه به وضعیت آرایش سیم ها، مقدار اضافه را در یک خط مستقیم کوتاه کنید.

 

مهم : لبه بالایی سیم ها حتما باید در یک راستا باشد.

بدون اینکه دست تان را از سیم رها کنید به آرامی سیم ها را وارد سوکت شبکه rj45  کنید. سپس سیم ها را به طرف جلو فشار دهید توجه شود حتما قسمت روکش دار کابل زیر قسمت فرو رفتگی کابل قرار گیرد.

با توجه به علت شیشه ای بودن این سوکت شما میتواند شرایط قرار گیری سیم ها را درون سوکت ببینید.

دقت شود که تمام سیم ها حتما زیر تیغه های مسی درون سوکت قرار گیرند. برای پی بردن به این مسأله از قسمت کنار سوکت و قسمت شیشه ای بالای سوکت به وضعیت قرارگیری سیم ها دقت کنید.

در مرحله بعد در حالی که با یک دست سوکت و کابل را در دست دارید با دست دیگر از آچار شبکه استفاد کنید. سوکت را درون آچار شبکه قرار دهید و فشار دهید.

پس از اتمام کار، باید سوکت زدن کابل شبکه را به همین منوال برای طرف دیگر کابل شبکه نیز انجام دهید. همچنین شما میتوانید ویدیو آموزشی سوکت زدن کابل شبکه را به صورت عملی ببینید.

برای دیدن ویدیو سوکت زدن کابل شبکه همینجا کلیک کنید.

توجه شود اگر قسمت روکش دار  کابل درون سوکت پرس نشود. حتی اگر در لحظه اول اتصال موفق باشد با کوچکترین حرکت و یا فشار که در کابل اتفاق بیفتد، باعث خراب شدن اتصال بین کابل  و سوکت شبکه می باشد. درضمن برای اطمینان از پرس شدن تمام رشته سیم ها میتوان از تستر شبکه استفاده کرد.