• آذر 1, 1399

.h_iframe-aparat_embed_frame{position:relative;}.h_iframe-aparat_embed_frame .ratio{display:block;width:100%;height:auto;}.h_iframe-aparat_embed_frame iframe{position:absolute;top:0;left:0;width:100%;height:100%;}

آشنایی با ابزارهای افزایش امنیت درب ورودی و دستگاه اکسس کنترل

چه ابزارهایی برای افزایش امنیت درب ورودی اماکن وجود دارد؟ با خواندن این مطلب خواهید دانست که چه ابزارهای دیگری به جز کلید، وجود دارد که بتوانید امنیت درب ورودی آپارتمان را افزایش دهید مثل دستگاه اکسس کنترل .

احتمالا شنیده یا دیده‌اید که برخی از اماکن وجود دارند که برای ورود به آنجا به یک دسترسی خاصی نیاز باشد. این دسترسی خاص، یک ابزار به صورت الکترونیکی می‌باشد. این ابزار الکترونیکی اکسس کنترل می‌باشد.

افزایش امنیت درب ورودی
افزایش امنیت درب ورودی

تعریف اکسس کنترل:

ابزار و دستگاهی است برای افزایش امنیت درب ورودی که به شما کمک می‌کند جهت ورود به یک اتاق به ابزاری فراتر از یک کلید نیاز داشته باشید. اکسس کنترل به این صورت عمل می‌کند که برای ورود و باز شدن درب، از شما یک دسترسی می‌خواهد. بسته به مدل و نوع دستگاه، دسترسی برای ورود و باز شدن درب متفاوت خواهد بود.

تقسیم بندی کلی دسترسی‌ها به درب ورود اماکن برای افزایش امنیت درب ورودی به چهار حالت زیر می‌باشد:

  • رمز عبور
  • کارت RFID
  • اثر بیومتریک همانند اثر انگشت
  • تشخیص چهره

در استفاده از این دستگاه‌ها برای امنیت درب ورودی اماکن، در صورتی که یکی از چهار مورد بالا را نداشته باشید، دسترسی انجام نمی‌شود. بدون ایجاد دسترسی، درب ورود به صورت مداوم بسته خواهد بود و امکان ورود به آن مکان وجود ندارد.

کاربرد اکسس کنترل:

پس در واقع کاری که این دستگاه انجام می‌دهد، ایجاد محدودیت ورود به اماکنی است که درب ورود دارند. اکسس کنترل به شما این امکان را میدهد که امینت ورود به اماکنی همچون دفتر مدیران، دفاتر مهم ادارات، بخشهای مهم در بیمارستان، دفاتر مهم نظامی و یا درب خانه و یا حتی درب کمد را ایجاد کنید.
به واسطه استفاده از این دستگاه، امکان دسترسی به موارد ذکر شده را به هرکسی نمیدهید و تنها برای افراد خاصی این دسترسی را مجاز میکنید.

انواع مختلف اکسس کنترل:

اکسس کنترل انواع مختلفی دارد. همان طور که در بالا ذکر شد، این دستگاهها بسته به نوع دسترسی، متفاوت خواهند بود. دسترسی میتواند به صورت رمز عبور باشد، به صورت رمز عبور و اثر انگشت باشد، رمز و کارت باشد یا تشخیص چهره باشد.
انواع دسترسی ها در قیمت اکسس کنترل تاثیرگذارند. برای مثال دستگاهی که دارای دسترسی تشخیص چهره میباشند، یک نمایشگر روی آن ها وجود دارد. این مانیتور باعث میشود که تنظیمات را راحت تر انجام دهید.

انواع مختلف اکسس کنترل
انواع مختلف اکسس کنترل جهت افزایش امنیت درب ورودی

برای راه اندازی سیستم اکسس کنترل جهت افزایش امنیت درب ورودی به چه چیزهایی نیاز میباشد؟

برای راه اندازی این دستگاه شما به چند چیز مهم و لازم نیاز دارید:

  • دستگاه اکسس کنترل
  • قفل الکترونیکی (قفل برقی یا قفل مگنتی) برای باز کردن درب
  • کلید خروجی برای باز کردن درب از داخل اتاق و خروج از آن
  • منبع تغذیه

این چند مورد از مواردی هستند که لازم و ضروری میباشد و حتما باید موجود باشند که سیستم اکسسکنترل راه اندازی شود.

عملکرد دستگاه برای افزایش امنیت درب ورودی:

عملکرد دستگاه اکسس کنترل برای افزایش امنیت درب ورودی به این صورت است که در آن یک رله استفاده شده که آن رله را برای چند ثانیه بسته یا باز میکند. رله موجود در این دستگاه، ممکن است دو حالت داشته باشد.

حالت اول، normal open میباشد که وقتی دسترسی به آن داده میشود به مدت چند ثانیه، بسته میشود. حالت دوم normal close است که با دادن دسترسی به دستگاه، رله برای مدت چند ثانیه باز میشود.

چند ثانیه باز و بسته شدن رله داخل این دستگاهها باعث غیر فعال شدن قفل میشود و در نتیجه درب ورود باز شده و امکان ورود ایجاد میشود.

کاربردهای خاص دستگاه:

اکسس کنترل میتواند با چیزهای دیگری هم ترکیب شود که اختیاری است. برای مثال میتواند به یک آلارم متصل شود که اگر دسترسی غیر مجاز انجام شد، هشدار دهد. اما سوالی که پیش میآید این است که این دستگاه به جز افزایش امنیت درب ورودی در کجا میتواند کاربرد داشته باشد و استفاده شود؟

ورودی پارکینگها که دارای جک برقی هستند. میتوان با این تکنولوژی جک برقی را کنترل کرد و به واسطه این دستگاه، درب پارکینگ باز یا بسته شود.

راه بندها که با اکسس کنترل، کنترل شوند. درهای کرکرهای نیز میتوانند با این تکنولوژی ترکیب شده و سیستم جدید راه اندازی کنند. و در کل مواردی که قرار است به صورت مقطعی بسته یا باز شوند.

خلاقیت در استفاده از دستگاه و ایجاد محدودیت:

خلاقیتی که میتوان به خرج داد برای استفاده از اکسس کنترل، ترکیب آن با دستگاههای صنعتی است. دستگاههایی که کاربران خاصی دارند و نمیخواهید به هر کسی اجازه استفاده از دستگاه را بدهید. در این موارد میتوان از اکسس کنترل استفاده کرد. برای این کار میتوان آن را به مدار صنعتی مثل کنتاکتور یا مدار فرمان متصل کرد. با این کار برای استفاده از دستگاه صنعتی محدودیت ایجاد میکنید.

کنترل از راه دور دستگاه:

مورد دیگری که میتوان با اکسس کنترل ترکیب کرد و باعث ایجاد استفاده راحت تر و افزایش امنیت درب ورودی شد، ترکیب این دستگاه با دستگاه ریموت کنترل است. با این کار دسترسی به این تکنولوژی از راه دور امکان پذیر خواهد شد.

در این مورد، بدون اینکه نیاز به نزدیک شدن به دستگاه باشد یا بدون اینکه نیاز به انگشت زدن یا کارت زدن باشد، با زدن ریموت، مجوز باز شدن درب صادر شده و دسترسی ورود انجام میپذیرد.

امیدواریم با مشاهده این ویدیو و مقاله ابهامات شما در مورد افزایش امنیت درب ورودی حل شده باشد. در مطالب بعد، با این تکنولوژی بیشتر آشنا خواهید شد.نویسنده: یونس محبیمنبع: CCTVGRAM

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X