• دی 5, 1400

دوربین‌های مداربسته که می‌توانند تا 80 درجه میدان دید (FOV) را ضبط کنند معمولاً به عنوان دوربین‌های مداربسته با زاویه دید عریض در نظر گرفته می‌شوند. دوربین های مداربسته فوق عریض می توانند تا 180 درجه یا بالاتر را پوشش دهند.

دوربین‌های نظارتی فوق عریض یا(CCTV IP) می‌توانند 360 درجه داشته باشند.

زاویه دوربین های IP یا مداربسته یا میدان دید تا حد زیادی به فاصله کانونی دوربین های امنیتی لنز و اندازه سنسور تصویر بستگی دارد.

در همین حال، اندازه سنسور تصویر و نوع سنسور تصویر نیز در میدان دید دوربین امنیتی نقش دارد. به عنوان مثال، یک سنسور تصویر 1/3 اینچی زاویه دید وسیع تری نسبت به سنسور تصویر سنسور 1/4 اینچی ایجاد می کند.

به عنوان مثال، یک دوربین مداربسته با سنسور CMOS 1/3 اینچی و فاصله کانونی 4.0 میلی‌متری می‌تواند میدان دید 80 درجه را به صورت افقی ثبت کند.

دوربین مداربسته زاویه باز او برای نظارت بر ایوان جلو، ورودی، راهرو، کنار در، کوچه، درب کناری، راهرو و مناطق نسبتا کوچک کافی است.

دوربین‌های IP با فاصله کانونی 2 میلی‌متری، به طور کلی، مناطق عریض 166.9 درجه را پوشش می‌دهند، مانند دوربین‌های چشم ماهی (دوربین‌های ویدیویی پانوراما) با زاویه باز 180/360 درجه.

دوربین های نظارتی با زاویه دید عریض مانند دوربین بی سیم Z110  معمولا در مناطق بزرگ مانند چهارراه، انبارها، پارکینگ ها، استادیوم ها، موزه ها، سالن های کنسرت و غیره دیده می شوند.

 

دوربین های مداربسته زاویه باز – آنچه که نمی دانید

مانند بسیاری از دوربین های مداربسته دیگر، دوربین مداربسته یا IP با زاویه دید عریض دارای معایب و مزایایی است و همیشه برای درک کامل آنها کمی تلاش لازم است.

 

زاویه دید دوربین مداربسته

1- دوربین های امنیتی زاویه باز: مزایا و معایب

درست است که داشتن یک دوربین امنیتی با زاویه باز کمک می کند تا مناطق بزرگ را به طور همزمان پوشش دهد، که نه تنها نیاز به نصب چندین دوربین در یک نقطه را کاهش می دهد، بلکه نصب، نگهداری و مشکلات را نیز کاهش می دهد.

با این حال، در بین دوربین های امنیتی فوق عریض (IP یا دوربین مدار بسته)، به ویژه دوربین های Fisheye یا با زاویه دید 360 درجه، اعوجاج تصویر یک مشکل رایج است.

در همین حال، دوربین‌های با زاویه دید فوق‌العاده در فضای باز می‌توانند برخی از جزئیات را قربانی کنند تا زوایای دید وسیع‌تری داشته باشند، که تشخیص چهره یا سایر جزئیات کوچک را دشوارتر می‌کند

 

2-  دوربین های مداربسته با لنز ثابت در مقابل لنزهای متنوع

دوربین های امنیتی با لنز متغیر می توانند فاصله کانونی، زاویه دید و سطح زوم را تنظیم کنند . در حالی که دوربین های امنیتی با لنز ثابت نمی توانند این کار را انجام دهند.

بنابراین، دوربین‌های نظارتی با زاویه دید عریض (CCTV یا IP) با لنزهای وریفوکال بهتر است برای پوشش مناطق بزرگ زوم کنند و برای ثبت جزئیات کوچک بزرگنمایی کنند، به عنوان مثال، این دوربین مداربسته با زاویه باز در فضای باز دوربین بی سیم W205.

 

3- دوربین مداربسته زاویه باز در مقابل دوربین مداربسته دوربرد

ارتباط قوی بین فاصله کانونی دوربین های امنیتی و محدوده دید وجود دارد . که به نوبه خود مستقیماً با زاویه دید دوربین های مدار بسته مرتبط است.

 

زاویه دید دوربین عریض

هر چه لنز کانونی دوربین طولانی تر باشد، مسافت بیشتری را می تواند پوشش دهد و برعکس.به زبان ساده، دوربین های IP با زاویه باز برای نظارت بر اجسام با فاصله کمتر مناسب تر هستند.

البته، با قابلیت زوم اپتیکال، کاربران می توانستند برای دیدن جزئیات کوچک بدون افت کیفیت ویدئو، بزرگنمایی کنند.

 

 زاویه دید و وضوح دوربین

نکته جالب این است که پارامتری به نام PPF (پیکسل در هر فوت) وجود دارد . که تأثیر زیادی بر چگونگی تشخیص دقیق چهره یا شماره صفحات توسط دوربین‌های IP در فضای باز دارد.

با تفکیک دوربین تقسیم میدان دید آن محاسبه می شود. و برای شناسایی مناسب تشخیص چهره و پلاک، حداقل اندازه گیری نباید کمتر از 40 PPF باشد.

از این نظر، هرچه دوربین‌های IP/CCTV با زاویه باز در فضای باز شما رزولوشن بالاتری داشته باشند، شناسایی بهتری خواهید داشت.

 

نتیجه

نصب دوربین های امنیتی با زاویه دید عریض مزایای زیادی دارد از جمله نظارت بر مناطق بزرگتر مورد علاقه با یک دوربین و کاهش مشکلات در راه اندازی و نگهداری.

با این حال، اگر بدون در نظر گرفتن رزولوشن، مشکل احتمالی چنین دوربین های نظارتی با زاویه دید گسترده این است . که کیفیت تصویر به طور قابل توجهی به خطر بیفتد.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X