اظهارنامه مالیاتی مشاغل

ما در این مقاله قصد داریم در مورد اظهارنامه مالیاتی مشاغل، تعاریف  از صاحبان  و گروه بندی مشاغل صحبت کنیم.

کلیه اشخاص حقیقی ایرانی مقیم ایران و مقیم خارج از ایران نسبت به کلیه درآمد هایی که در ایران کسب می نمایند مشمول مالیات هستند. بعنوان صاحبان مشاغل شناخته و از نظر حجم فعالیت و یا نوع فعالیت به 3 گروه تقسیم میشوند. در گروه اول میزان فروش کالا وخدمات  سال قبل یا ده برابر درآمد مشمول مالیات(سود تشخیص شده توسط سازمان امور مالیاتی)قبل از کسر معافیت ماده101 طبق آخرین برگ قطعی هرکدام بیشتر از 3میلیارد تومان باشد در این گروه قرار میگیرند. در گروه دوم این مبلغ بیشتر از 1 میلیارد تا 3میلیارد تومان می باشد. در گروه سوم زیر مبلغ 1 میلیارد تومان ملاک محاسبه و تعیین گروه بندی مشاغل میباشد.(معافیت ماده 101 در عملکرد سال 1398 حداکثر33 میلون تومان می باشد)

تکالیف قانون مالیات های مستقیم:

هر کدام از مشاغل با توجه به نوع فعالیت و نوع گروه بندی ملزم به انجام تکالیف قانونی از قبیل اظهارنامه عملکرد، اظهارنامه ارزش افزوده، گزارش معاملات فصلی مطابق ماده 169 ، ارسال لیست های حقوق و دستمزد و سایر تکالیف قانونی می باشند.

از مهم ترین آن ها میتوان به پلمپ دفاتر قانونی (کل و روزنامه )  اشاره کرد.

در گروه دوم و سوم نیازی به پلمپ دفاتر قانونی نمی باشد. سایر تکالیف برحسب نوع شغل و موضوعیت داشتن بایستی انجام گردد.

مالیات توافقی یا مقطوع:

مطابق  تبصره ماده 100 قانون  مالیات های مستقیم و با توجه به بند هـ تبصره 8 قانون بودجه کشور در سال 1398 ، برخی از صاحبان مشاغل که در گروه دوم و سوم قرار میگیرند و مجموع فروش کالا و خدمات آنها کمتر از 990 میلیون تومان باشد در صورت تکمیل و ارسال فرم مربوطه از نگهداری اسناد و مدارک و ارسال اظهارنامه عملکرد در آن سال معاف میشوند. درآمد آن ها مطابق سال گذشته و با افزایشاتی به شرح زیر محاسبه و وصول میگردد:

تا 2،500،000 تومان                                        بدون افزایش

از 2،500،001 تومان تا 5،000،000 تومان             4% افزایش

از 5،000،001 تومان تا 10،000،000 تومان           8% افزایش

بیشتر از 10،000،000 تومان                             12% افزایش

نکته مهم:

اگربعدا اسناد و مدارک مثبته ایی بدست آید که مشخص شود مجموع فروش کالا و خدمات واقعی آن ها بیشتر از درآمد ابرازی آن ها باشد اگر از سقف 990 میلون تومان تجاوز نکند مابه التفاوت مطالبه و وصول میگردد اگر از مبلغ مذکور تجاوز کرد مشمول 20% جریمه غیر قابل بخشش عدم ارسال اظهارنامه و عدم استفاده ار معافیت ماده 101 می گردد.

پیشنهاد:

اگر مجموع فروش کالا و خدمات نسبت به سال قبل کاهش داشته باشد، استفاده از تبصره 100 یا همان مالیات توافقی و مقطوع مناسب نمی باشد.

اظهارنامه مالیاتی مشاغلنویسنده: محسن قاسمیمنبع: اطلاعات نویسنده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X