• خرداد 30, 1401

کنترل کیفیت با چارت تست دوربین مداربسته چیست و چه کاربردی دارد؟

گاهی پیش می آید هنگامی که تصویر دوربین‌ها مشابه از نظر مگاپیکسل و لنز مقایسه می کنید، متوجه می شوید که کیفیت تصویر یکی از دوربین‌ها نسبت به دیگری برتری دارد. یا در حالت مشابه، هنگامی که رکورد دوربین‌ها را بررسی می‌کنید و یا خروجی تصویر را با نرم افزار KMPlayer بررسی می‌کنید متوجه می شوید که مگاپیکسل هر دو یکسان است اما اینطور به نظر نمی‌رسد و در نظر شما کیفیت یک دوربین از دیگری بهتر است اما راهی برای اثبات آن ندارید. در این مواقع برای بررسی کیفیت و مقایسه دوربین‌ها از وسیله ای به نام chart test چارت تست برای کنترل کیفیت دوربین مداربسته استفاده کنید.

چارت تست دوربین مداربسته ابزاری است برای کنترل و مقایسه کیفیت دوربین‌های مداربسته در مگاپیکسل‌های متفاوت و در یک فاصله مشخص

ویژگی های ظاهری چارت تست دوربین مداربسته

چارت تست دوربین مداربسته انواع مختلفی دارند، در یک نوع از این کنترل کیفیت دوربین مداربسته، تعدادی دوایر متحدالمرکز دیده می‌شود، که در هر کدام فاصله ی بین دوایر متحدالمرکز با دیگری متفاوت است. هر کدام از این دوایر با یک شماره مشخص شده اند.در نوع دیگر، یک دایره وجود دارد که تراکم خطوط در آن به سمت مرکز دایره بیش تر می‌شود.

کاربرد چارت تست دوربین مداربسته

با استفاده از کنترل کیفیت دوربین مداربسته، می‌توانیم در مگاپیکسل های متفاوت و در یک فاصله مشخص، شرایط متفاوتی از test chart از جمله وضوح دوایر آن ها، در هم ریختگی رنگ و ادغام شدن خط ها با یکدیگر مشاهده کنیم. با کمک یک test chart، می‌توان دوربین‌ها را با یکدیگر مقایسه کرد و یا لنز آن را تنظیم کرد.

مقایسه کیفیت تصویر با استفاده از چارت تست

با استفاده از کنترل کیفیت می‌توان تصویر دو دوربین مداربسته را با یکدیگر مقایسه کرد. برای این کار آن ها را در فاصله ی یکسانی قرار می‌دهیم و تصاویر را با یکدیگر مقایسه می‌کنیم. تصویر دوربینی که وضوح دوایر در آن بیش تر باشد و یا ادغام شدن خط در آن‌ها کمتر باشد، کیفیت بیش تری دارد. پس با در نظر گرفتن مقدار وضوح و تفکیک پذیری خطوط و مقایسه آن‌ها می‌توان کیفیت دو تصویر را مقایسه کرد.

تنظیم لنز دوربین‌ها

برای تنظیم یک لنز نیز می‌توانیم از چارت تست دوربین مداربسته استفاده کنیم. برای این کار، لنز را طوری تنظیم می‌کنیم که بیش ترین تفکیک پذیری بین خطوط را مشاهده کنیم.

امیدواریم با مشاهده این ویدیو و مقاله ابهامات شما در این زمینه برطرف شده باشد. همچنین فایل JPG با اندازه های مختلف برای دانلود test chart در پایین همین صفحه قرار داده شده است. جهت دانلود باید در سایت وارد شده یا ثبت نام کنید. با تشکر…[cdb_course_lessons list_open_situ=”true” title=”دانلود فایل چارت تست”][cdb_course_lesson icon=”fal fa-angle-double-left” title=”سایز A2″ sc_download_file=”5138″ subtitle=”جهت دانلود فایل، روی آیکون روبرو کلیک کنید”][/cdb_course_lesson][cdb_course_lesson icon=”fal fa-angle-double-left” title=”سایز 170*80″ sc_download_file=”5399″ subtitle=”جهت دانلود فایل، روی آیکون روبرو کلیک کنید”][/cdb_course_lesson][cdb_course_lesson icon=”fal fa-angle-double-left” title=”سایز 113*80″ sc_download_file=”5136″ subtitle=”جهت دانلود فایل، روی آیکون روبرو کلیک کنید”][/cdb_course_lesson][/cdb_course_lessons]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X