• تیر 14, 1401دوربین مدار بسته یا دزدگیر؟ کدام یک از این دو مورد می تواند امنیت بیشتری را برای خانه و محل کار شما فراهم کند؟ این سوالی است که افراد زیادی درگیر آن هستند. دوربین های مدار بسته می توانند رویدادهایی که در محیط رخ می دهد را به صورت تصویری و یا صوتی و تصویری ثبت و ضبط کنند. این در حالی است که دزدگیرها با توجه به سنسورهایی که دارند، می توانند عبور غیر مجاز را تشخیص داده و افراد را از این موضوع باخبر کنند. با بررسی تفاوت هایی که در خصوص این دو مورد وجود دارد، می توانیم این مسئله را هرچه بهتر و کامل تر متوجه شویم.

هدف از افزایش امنیت

در ابتدا باید هدف شما از افزایش امنیت مشخص شود، که کنترل رفت و آمد است و یا جلوگیری از سرقت منزل؟

اگر هدف شما کنترل رفت و آمد پرستار بچه یا نیروی خدماتی برای نظافت منزل و سایر موارد این چنینی می باشد، شاید بهترین گزینه نصب دوربین مداربسته با محوریت محل های مهمی که این افراد تردد می کنند باشد. ولی اگر هدف شما جلوگیری از سرقت منزل است، دوربین مداربسته به هیچ وجه این خواسته شما را تامین نمی کند و باید از سیستم دزدگیر های الکترونیکی استفاده کنید.سیستم های امنیتی به دو منظور استفاده میشوند:

 1. بازدارندگی: اگر هدفتان ایجاد بازدارندگی است یعنی میخواهید سرقتی و ورود غیر قانونی انجام نشود از دزدگیرها استفاده کنید.
 2. کنترل و نظارت: اگر هدفتان کنترل و نظارت وقایع است، از دوربین های مداربسته استفاده و به راحتی تمامی اتفاقا و رفت و آمدها را کنترل کنید.

اگر هر دو مورد را نیاز هست یعنی هم احتیاج به کنترل نظارت هست و هم احتیاج به بازدارندگی تا جلوی ورودهای غیر قانونی گرفته شود، در واقع تو این شرایط ما باید هم از سیستم های دوربین مداربسته استفاده کنیم و هم باید از دزدگیر ها استفاده کنیم ولی سیستم کنترل نظارت پیشرفته ای لازم نداریم و محلی که میخواهیم برای کنترل نظارت در نظر بگیریم کوچک هست اینجا میتوانیم در هزینه ها صرفه جویی کنیم و از دوربین‌های بیسیم با قابلیت دزدگیر استفاده کنیم.

همچنین بخوانید: بهترین دوربین مداربسته خانگی ?

دوربین­های مدار بسته 

استفاده از دوربین‌های مدار بسته به عنوان یکی از ساده‌ترین و به صرفه‌‌ترین سیستم‌های حفاظتی که به راحتی می‌توان در هر گوشه از ساختمان‌های تجاری و مسکونی آن‌ها را نصب کرد. دوربین‌های مداربسته می‌توانند تصاویر و اتفاقات را بر روی هارد دیسک ثبت و ضبط کنند تا در صورت نیاز بتوان آن‌ها را بازبینی کرد. علاوه بر بازبینی فیلم‌های گذشته، می‌توان به صورت آنلاین تصاویر را از طریق نرم افزار بر روی تلفن همراه مشاهده کرد.

استفاده از دوربین‌های مدار بسته از یک طرف برای پیشگیری از بروز جرم و از طرف دیگر برای شناسایی مجرم مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر در محل زندگی خود متوجه صدای مشکوکی شدید و یا چیزی از منزل شما گم شد، می‌توانید به کمک دوربین رفت آمد ساختمان را بررسی کنید و در صورت بروز جرم، مجرم را به قانون تحویل دهید.

ویژگی های دوربین مدار بسته

در پاسخ به سوال دوربین مدار بسته یا دزدگیر، لازم است تا ویژگی های هر کدام از این موارد را به شکل کامل تری مورد بررسی قرار دهیم. مسلما زمانی که دوربین های مدار بسته را به شکل بهتری بشناسید، متوجه می شوید که ویژگی های این دوربین ها می تواند برای کار شما مناسب باشد یا خیر.

 •  کنترل پرسنل اولین مورد در خصوص امکان کنترل کردن پرسنل و عملکردهای آنان است. در بسیاری از کارخانه ها و فروشگاه های بزرگ، بخش مدیریت نمی تواند به صورت کامل و دائمی بر روی نحوه کار کردن افراد کنترل داشته باشد. این موضوع می تواند سبب اهمال کاری برخی از کارکنان شود. نصب کردن دوربین های مدار بسته گزینه بسیار خوبی است که از این اتفاق جلوگیری نماید.
 • نظارت بر فروشگاه ها مورد بعدی در خصوص نظارت بر فروشگاه ها است. نظارت بر روی فروشگاه ها می تواند مورد مهم بعدی باشد که به وسیله دوربین های مدار بسته امکان پذیر است. فروشگاه هایی را در نظر بگیرید که در قسمت قفسه های انتهایی که خلوت تر هستند و امکان بررسی توسط کارمندان و پرسنل به حداقل می رسد، تنها گزینه استفاده از دوربین های مدار بسته است.
 • امنیت مراکز و سازمان ها بسیاری از مراکز اداری، سازمان ها و… نیاز دارند تا در هر لحظه رفت و آمدها و… را بررسی کنند. این کار می تواند به افزایش امنیت آن مکان کمک بسیار زیادی کند. فراموش نکنید که در بسیاری از موارد اگر دوربین های امنیتی مدار بسته وجود نداشته باشند، خطرات جانی و مالی زیادی متوجه افراد خواهد شد.
 • کنترل کیفیت محصولات با استفاده از دوربین های مدار بسته می توانید حتی کیفیت محصولات را نیز کنترل کنید. در کارخانه هایی که محصولی را کنترل می کنند، دوربین ها می توانند محصول را کنترل کرده و کیفیت آن را بررسی کنند.
 • کنترل دما در بسیاری از آزمایشگاه ها و یا کارخانه ها نیاز است تا دمای محیط به طور کامل مورد بررسی قرار گیرد و هر گونه افزایش یا کاهش دما به شکل بسیار جزئی نیز مورد توجه قرار گیرد. فراموش نکنید که اگر دمای محیط از حد مورد نظرش بالاتر یا پایین تر رود، می توان گفت که احتمال بروز مشکل وجود دارد و این مسئله حتما باید به طور کامل بررسی شود. دوربین های مدار بسته حرارتی می توانند این مسئله را کنترل کنند و از این بابت مشکلی وجود نداشته باشد.
 • کنترل ترافیک مزیت و کاربرد بعدی دوربین های مدار بسته در مواردی است که مربوط به کنترل ترافیک می شود. در بزرگراه ها و اتوبان ها این موضوع را شاهد هستید که ترافیک سنگینی می تواند به وجود بیاید و یا بسیاری از رانندگان هستند که با سرعت های بالایی رانندگی می کنند. این موضوع سبب می شود تا با استفاده از انواع دوربین مدار بسته بتوان خودروها را کنترل کرد و نظم و امنیت جاده ها را ارتقا داد.
 • دزدگیر دزدگیر دستگاهی می باشد که با تحریک شدن سنسورهای متصل به آن آژیر را به صدا درآورده و با یک پیامک به شماره های ذخیره شده در آن اعلام میکند منظور از سنسور چشم های الکترونیکی تشخیص حرکت و یا مگنت های مغناطیسی متصل به درب و پنجره ها می باشد که باز شدن درب یا پنچره باعث فعال شده آژیر می گردد. بنابراین می توان نتیجه گرفت که دزدگیر یک ابزار بازدارنده است و می تواند قبل از وقوع سرقت با اعلام هشدار پیامکی و فعال کردن آژیر باعث فرار سارقین گردد است ولی امکان کنترل و یا نظارت بر حادثه روی داده را ندارد و در صورتی که حادثه اتفاق بیوفتد به هیچ وجه تصویری از اتفاق روی داده وجود ندارد

دزدگیر

دزدگیر دستگاهی می باشد که با تحریک شدن سنسورهای متصل به آن آژیر را به صدا درآورده و با یک پیامک به شماره های ذخیره شده در آن اعلام میکند منظور از سنسور چشم های الکترونیکی تشخیص حرکت و یا مگنت های مغناطیسی متصل به درب و پنجره ها می باشد که باز شدن درب یا پنچره باعث فعال شده آژیر می گردد. بنابراین می توان نتیجه گرفت که دزدگیر یک ابزار بازدارنده است و می تواند قبل از وقوع سرقت با اعلام هشدار پیامکی و فعال کردن آژیر باعث فرار سارقین گردد است ولی امکان کنترل و یا نظارت بر حادثه روی داده را ندارد و در صورتی که حادثه اتفاق بیوفتد به هیچ وجه تصویری از اتفاق روی داده وجود ندارد.

ویژگی های دزدگیر

در مورد ویژگی های دوربین های مدار بسته به طور کامل صحبت کردیم. این در حالی است که باید ویژگی های مربوط به دزدگیرها را نیز بشناسیم. ویژگی های دزدگیرها می توانند شامل موارد مختلفی شوند.

 • هشدار یا آلارم دوربین های مدار بسته نمی توانند در لحظه هشدار دهند و صدای آژیر تولید کنند. این در حالی است که دزدگیرها این توانایی را دارند و به محض آن که متوجه حرکات های مشکوکی شوند، صدای هشدار آن ها فعال شده و نگهبان و یا افراد دیگری که در محیط هستند، می توانند از این موضوع مطلع شوند.
 • قابلیت تماس با توجه به آن که دزدگیر خود را بر روی چه نوع فعالیت و سنسوری فعال کرده باشید، عملکردهای متفاوتی را نیز از آن خواهید دید. به طور مثال برخی از دزدگیرها به شکلی تنظیم شده اند که به محض ورود فرد ناشناس به محوطه، آن ها فعال می شوند. در صورتی که دزدگیر مورد نظر شما قابلیت تماس داشته باشد، در چنین شرایطی با شماره تلفنی که در سیستم آن ذخیره شده است، دزدگیر تماس می گیرد.

اگر می خواهید بصورت کامل امنیت منزل خود را افزایش بدهید باید همزمان از دوربین مداربسته و دزدگیر استفاده نمایید تا در صورتی که پیامک هشدار سرقت از سوی دزدگیر برای شما ارسال شد، همان لحظه بتوانید با گوشی موبایل خود تصاویر دوربین مداربسته منزل را بصورت زنده ببینید و متوجه شوید که چه حادثه ای در حال وقوع است و متناسب با آن اقدامات لازم را انجام دهید یا در صورتی که منزل در اختیار افرادی هست که مورد اطمینان شما می باشند و حادثه اتفاق می افتد بتوانید با بازپخش تصاویر ضبط شده دوربین مداربسته، نسبت به شناسایی عاملان آن حادثه آگاهی پیدا کنید.

دوربین مدار بسته یا دزدگیر؟

در بسیاری از ساختمان‌های مسکونی و تجاری شاهد این هستیم که بر روی درها و پنجره‌های خانه یا شرکت، از قفل‌های اضافی برای بالا بردن امنیت استفاده می‌کنند. اما استفاده از این قفل‌ها به هیچ وجه نمی‌تواند استرس ناشی از سارقین را کم کند. به همین دلیل برای آرامش خیال بیشتر از سیستم‌های هشدار دهنده مختلفی استفاده می‌کنند. یکی از سوال­های مورد نظر بسیاری از افراد که قصد خرید سیستم­های امنیتی را دارند این است که استفاده از دوربین مدار بسته یا دزدگیر، امنیت و حفاظت بالاتری را ایجاد می­کند.

بسیاری از سارقین ممکن است با دیدن دوربین‌های مداربسته کمی ترسیده و دست به سرقت نزنند، اما این احتمال نیز وجود دارد که با قطع سیم‌های ورودی و یا مخدوش کردن لنز دوربین به کار خود ادامه دهند. اینجاست که لزوم وجود یک سیستم هوشمند برای محافظت از اموال شما حس می‌شود. جالب است بدانید علاوه بر دوربین­های مدار بسته و دزدگیر اماکن، نوعی دوربین مدار بسته هوشمند نیز به عنوان تجهیزات امنیتی و حفاظتی طراحی و ساخته شده است. این تجهیز هوشمند با نام تجاری دوربین مدار بسته تحت شبکه بی سیم اسفیورد در بازار قابل خریداری می­باشد. این دستگاه هوشمند قابلیت زوم10 برابر را داشته و با داشتن چرخش افقی و عمودی می­تواند تمام محیط اطراف را در تمامی زوایا تحت نظر قرار دهد.

فراموش نکنید که افزایش امنیت باعث افزایش آرامش روانی ساکنین منزل میگردد و همیشه اولین سرقتی که از منزل شما رخ دهد بجز لطمه های روحی بسیاری که اثرات تا سالها خواهد ماند، در برخی موارد تا صدها برابر هزینه یک سیستم امنیتی، از اموال منزل سرقت می گرد.

کلام پایانی

اگر به دنبال راهی برای محافظت از وسایل و اشیاء قیمتی خود، در منزل و یا محل کار هستید باید به دنبال یکی از تجهیزات امنیتی از جمله دوربین مدار بسته یا دزدگیر باشید، توصیه ما به شما استفاده از دوربین های مداربسته اسفیورد با قابلیت دزدگیر است، در این دوربین هوشمند قابلیت‌های مشترک دوربین و دزدگیر را به طور همزمان خواهید داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X